Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: miastem, pojednania, pokoju, wielun

Autor Wiadomość
Przesunięty przez: Wostr
2010-02-17, 22:47
Wieluń miastem pokoju i pojednania
gilus32 

Poland

Wysłany: 2009-09-09, 23:24   Wieluń miastem pokoju i pojednania
  Rodzaj kolekcji: Autografy, pocztówki

Pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody rocznicy hitlerowskiego ataku na Polskę w mieście, które jako pierwsze ucierpiało w największym konflikcie XX wieku.

1 września 1939 r. o godz. 4:42 (czyli kilku minut przed rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein”) rozpoczął się atak Luftwaffe na Wieluń (woj. łódzkie), wówczas znajdujący się 15 km od granicy polsko-niemieckiej. Niemcy prawdopodobnie spodziewali się zniszczyć sztab dużej jednostki polskiej, jednak w mieście nie znajdowały się wówczas żadne oddziały Wojska Polskiego. W wyniku dywanowego nalotu lotników dawnego Legionu Kondor zniszczono ok. 75% zabudowy miejskiej, w tym sporą część zabytkowego centrum, m.in. dawną kolegiatę, XIX-wieczną synagogę i szpital Wszystkich Świętych. W skutek bombardowania zginęło ok. 1200 mieszkańców miasta. Niektóre źródła podają nawet liczbę 2000 ofiar śmiertelnych. Centrum Wielunia zniszczone zostało w 90 proc. Po kampanii wrześniowej miasto zostało włączone do III Rzeszy. Ludność żydowska została zgromadzona w getcie i z czasem wymordowana w obozach koncentracyjnych.

W dniach 29.08 - 1.09 odbyło się w Wieluniu wiele imprez.
01.09.2009 r. w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wziął udział Prezydent RP Lech Kaczyński, a w dniach 31.08 - 1.09 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Na monecie 10-złotowej został upamiętniony Wieluń, wydano okolicznościowy znaczek, kartkę pocztową, stempel i datownik (Poczta Polska). Odbył się turniej piłki ulicznej (pocztówki). Ukazała się również kartka pocztowa z projektem pomnika "Wieczna Miłość". Zapraszam na stronę Wojtka Siudmaka: http://www.siudmak.com/ oraz portalu Gminy Wieluń: http://www.um.wielun.pl/

Pocztówki1.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 89,57 KB

Siudmak.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 40,06 KB

Futbol_uliczny.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 109,41 KB

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
bodacious
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-09, 23:29   

Gratuluję ciekawego postu! Masz taka pocztówkę z pierwszego skanu? Bo ta kolorowa powinna byc w abonamencie.

gilus32 

Poland

Wysłany: 2009-09-09, 23:37   

Górną syn kupił tylko jedną, tych z dwiema fotografiami (fara przed wojną i odrestaurowane fundamenty) - kilka, Siudmaka - też kilka. Sam nie mogłem być na rynku (praca), a stoisko otwarto o 14.00. O 16.00 już kartek zabrakło (ta górna), a o kopercie okolicznościowej tylko słyszałem :-( . Za to monetę 10-złotową już mam :-D .

bodacious
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-09, 23:40   

Może będą w abonamencie,mam nadzieję.Fajnie że mówili dużo o Wieluniu w tym roku.Kiedys więcej było o prowokacji w Gliwicach.
Ostatnio zmieniony przez bodacious 2009-09-09, 23:43, w całości zmieniany 1 raz  

gilus32 

Poland

Wysłany: 2011-07-03, 21:23   

W tym roku , w dniach 24-26 czerwca odbyły się Dni Wielunia, które przebiegły w oryginalnej formie. Połączono je mianowicie z Teatrem Historii, imprezą plenerową w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Były to 3 rekonstrukcje historyczne. W piątek (24.06) zaprezentowano spektakl poświęcony doktorowi Zygmuntowi Patrynowi, dyrektorowi wieluńskiego szpitala który z narażeniem życia pomagał rannym w wyniku nalotów 1.09.1939 r. mieszkańcom Wielunia (o samym nalocie pisałem na początku tego tematu). Sobota - to rekonstrukcja bitwy pod Mokrą, niedzielna rekonstrukcja - to zrzuty cichociemnych. Efekt końcowy pokazów i zdjęć filmowych zaprezentuje Telewizja Polska (kanał TVP Historia) w dniu 1 września tego roku. Z tej też okazji została wydana pocztówka Wieluń - Miasto Niezłomne z okolicznościowym datownikiem.

Wieluń_miasto_niezłomne.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 146,28 KB

Pocztówki z Wielunia i Ziemi Wieluńskiej /Wieluń,Wieruszów,Praszka,Bolesławiec,Działoszyn,Osjaków,Biała,Krzeczów,Toporów, Walichnowy,Sokolniki,Wierzchlas,Kamion,Konopnica,Dzietrzniki,Dzietrzkowice,Ożarów,Łubnice,Mokrsko,Szynkielów,Naramice/ i autografy.

gilus32 

Poland

Wysłany: 2012-08-02, 22:53   

Aktualne.
Pocztówki z Wielunia i Ziemi Wieluńskiej /Wieluń,Wieruszów,Praszka,Bolesławiec,Działoszyn,Osjaków,Biała,Krzeczów,Toporów, Walichnowy,Sokolniki,Wierzchlas,Kamion,Konopnica,Dzietrzniki,Dzietrzkowice,Ożarów,Łubnice,Mokrsko,Szynkielów,Naramice/ i autografy.

gilus32 

Poland

Wysłany: 2016-07-16, 23:20   

Ktoś na Forum wspominał o znaczkach turystycznych - Wieluń się takowego dorobił: http://wielun.naszemiasto...al,t,id,tm.html .
Może ktoś jest takim znaczkiem zainteresowany?
PS. Informacje o znaczkach turystycznych - strona http://www.znaczki-turystyczne.pl/ .

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2016-07-17, 23:02   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

wiwern?
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

gilus32 

Poland

Wysłany: 2017-09-01, 14:03   

W tym roku po raz pierwszy Prezydent RP pojawił się na porannych (o 4.40 rano) obchodach rocznicy bestialskiego bombardowania bezbronnego Wielunia. Byli już i Aleksander Kwaśniewski, i Lech Kaczyński ale zjawiali się na popołudniowych uroczystościach (po porannych obchodach na Westerplatte). Na rannych uroczystościach był trzeci z prezydentów - Bronisław Komorowski (ale jako Marszałek Senatu). W czasie przemarszu Prezydenta z głównego miejsca uroczystości (plac przed szkołą wybudowaną na miejscu zniszczonego doszczętnie wieluńskiego szpitala w czasie bombardowania 1 września 1939) do miejsca, gdzie znajdowała się zburzona wtedy synagoga miałem przyjemność wyłapania spojrzenia (i zdobycia autografu) Prezydenta.
Więcej do poczytania: https://www.wprost.pl/kra...uchu-wojny.html lub http://www.polsatnews.pl/...nta-w-wieluniu/ .

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2017-09-01, 14:14   
  Rodzaj kolekcji: Stare pocztówki

Super sprawa! Nie wiem czy wiesz, ale w związku z tym faktem Wieluń był dwa razy na 1 stronie Dziennika Łódzkiego - co logiczne zresztą. :P Tak czy owak, odłożyłem Ci (gdybyś sam nie zdobył) oba wspominane numery.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-09-01, 22:07   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

I to jest wykorzystanie nadarzającej się okazji - gratulacje :-D

Dobrze że wreszcie Prezydent RP pojawił się w Wieluniu na rocznicy początku II WŚ.
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.

gilus32 

Poland

Wysłany: 2017-09-02, 19:38   

MarcinW napisał:
Cytat:
Nie wiem czy wiesz, ale w związku z tym faktem Wieluń był dwa razy na 1 stronie Dziennika Łódzkiego - co logiczne zresztą. :P Tak czy owak, odłożyłem Ci (gdybyś sam nie zdobył) oba wspominane numery.

Mam oba odłożone, a w świetle Twojej przeprowadzki chyba bym ich nie odkładał :-) .

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-09-02, 23:06   

Chyba ze Marcin przeprowadzi się do Wielunia :-D

gilus32 

Poland

Wysłany: 2019-01-05, 20:46   

Trochę różności wieluńskich: kalendarzyki wydane przez stowarzyszenie Tacy Sami (działające na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin), zakładki związane z Wieluniem (Święto Bursztynu) i Ziemią Wieluńską - ze Strobina i z Załęcza (te z Załęcza wydane przez Nadwarciański Gród w Załęczu), koperta z roku 1983 (700-lecie miasta Wielunia) i dwie okolicznościowe kartki pocztowe (jedna z okolicznościowym stemplem). Kalendarzyki (Tacy Sami) zeskanowałem z obu stron (mam więcej - dla zbieraczy kalendarzyków również :-) ).

Tacy_Sami_A.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 188,19 KB

Tacy_Sami_B.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 184,72 KB

Zakładki_Wieluń_1.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 109,92 KB

Zakładki_Wieluń_2.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 80,41 KB

Zakładki_Załęcze_1.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 173,17 KB

Zakładki_Załęcze_2.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 160,48 KB

Zakładki_Załęcze_3.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 63,76 KB

Koperta_1983.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 42,83 KB

Karty_pocztowe_Wieluń_1.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 48,2 KB

Kowalsik 

Poland

Wysłany: 2019-01-06, 06:32   
  Rodzaj kolekcji: Nietoperze, kapsle i plastykowe zakrętki polskie, zawieszki od herbaty

Zakładek z Załęczańskiego PK z nietoperzami i jaskiniami mam trochę w dublach. Jesteś takimi zainteresowany?

gilus32 

Poland

Wysłany: 2019-01-06, 18:59   

To nie dla mnie. Pojawił się nowy forumowicz, który w rodzaju kolekcji ma napisane:
Cytat:
Wszystko o Wieluniu: pocztowki, zdjecia, znaczki, medale, monety, mapy
, więc wystawiłem te rzeczy dla niego (a zakładki - wszystkie, które tu pokazałem, Ewie już wcześniej w ramach wymiany wysłałem :-) ).

gilus32 

Poland

Wysłany: 2019-01-26, 16:28   

Dwie książki o tematyce wieluńskiej: "75 lat krajoznawstwa i turystyki na ziemi wieluńskiej 1908-1983" (naddarte tylko narożniki - w środku prawie nowa, a ma już 36 lat :-) ) i "Szlaki turystyczne w powiecie wieluńskim" (z mapą).

75_lat_krajoznawstwa_na_ziemi_wieluńskiej.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 53,71 KB

Szlaki_turystyczne_w_powiecie_wieluńskim.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 169,51 KB

gilus32 

Poland

Wysłany: 2019-01-26, 17:27   

Jeszcze kartka pocztowa z okazji 400 lat Sióstr Bernardynek w Wieluniu:

Karta_pocztowa_400_lat_Bernardynek_w_Wieluniu_1.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 56,89 KB

gilus32 

Poland

Wysłany: 2019-01-26, 17:52   

I jeszcze taka książka - o zbiorach naszego Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Cenne_i_ciekawe_z_kolekcji_MZW.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 238,11 KB

warczp 

Poland

Wysłany: 2019-01-27, 15:42   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Mógłbyś stworzyć Izbę Regionalną!

gilus32 

Poland

Wysłany: 2019-01-27, 17:11   

Ponieważ mamy Muzeum Ziemi Wieluńskiej - bardzo prężnie działającą placówkę, zaczynam część rzeczy przekazywać do Muzeum (min. całą kolekcję kalendarzyków listkowych wieluńskich, dość sporą ilość ulotek, plakatów i innych akcesoriów wyborczych oczywista wieluńskich, lampę naftową, pamiątkowy klucz do bram miasta oraz dwa pamiątkowe puchary z okazji 700-lecia praw miejskich oraz piękny kubek cynowy - ale kubek to 50 lat temu :-) ). Pucharki (2 śliczne fioletowe) widać na zdjęciu, a zdjęcia z kluczem nie znalazłem :-( (a wystawa nazywała się "735 zabytków na 735-lecie Wielunia")

735_zabytków_na_735_lecie_Wielunia_pucharki.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 242,3 KB

warczp 

Poland

Wysłany: 2019-01-27, 19:21   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

O! To masz już swój udział w ciekawym przedsięwzięciu :-)

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2019-01-28, 00:13   

Ekstra! Gratulacje i szacun! :-D

Andrew 

Ireland

Wysłany: 2019-03-17, 02:14   
  Rodzaj kolekcji: Wszystko o Wieluniu: pocztowki, zdjecia, znaczki, medale, monety, mapy

Jak bedziesz chcial "przekazac" kolekcje pocztowek i zdjec, to ja sie polecam :mrgreen:

Odpowiedz do tematu