Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: jak, odznaki, poradnik, segregatora, wkladke, zrobic

Autor Wiadomość
Poradnik: Jak zrobić wkładkę do segregatora na odznaki
MarcinW 

Poland

Wysłany: 2011-04-16, 21:52   Poradnik: Jak zrobić wkładkę do segregatora na odznaki
  Rodzaj kolekcji: Stare pocztówki

Witam, dziś (tj. 16 kwietnia 2011r.) zabrałem się za tworzenie wkładki do segregatora na swoje odznaki. Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć, które mogą posłużyć innym za pewien poradnik przy tworzeniu własnych, zapewne jeszcze lepszych wkładek na odznaki.

Do zrobienia wkładki potrzebne mi były:
- tektura - format większy niż A4,
- 1 kartka papieru w formacie A4,
- nożyczki,
- zszywacz + zszywki,
- materiał - format większy niż A4,
- 1 koszulka w formacie A4.

Przydały mi się także:
+ śrubokręt,
+ segregator biurowy w formacie A4.

No to po kolei. Tektura, która widnieje na zdjęciu pochodzi ze zwykłego pudełka i została wcześniej przeze mnie wycięta. Taki efekt uzyskałem poprzez wycięcie z tektury prostokąta o formacie większym niż A4 - czyli większym od naszej przyszłej wkładki. Gdy miałem już taki prostokątny kawałek tektury, przyczepiłem do niego zszywaczem czystą kartkę formatu A4, aby móc później wyciąć w miarę równo wg niej podstawę wkładki.

(na zdjęciu widnieje tektura w formacie A4, a obok niej poglądowa kartka również w tym formacie)

Przypinając w/w kartę do tektury, zszywki umiejscowiłem jak najbliżej krawędzi - wszystko po to, aby w kolejnych etapach zszywania, nie wystąpił problem z nagromadzeniem warstw zszywek jedna na drugiej.

Gdy miałem już przygotowaną tekturę w formacie A4, położyłem ją na materiale i zostawiając go trochę po bokach (aby mieć czym go potem przymocować do tylnej częsci tektury) wyciąłem kawałek materiału w rozmiarze trochę większym niż A4. Owy materiał można także było przeprasować, aby lepiej się prezentował, ale ja akurat tego nie uczyniłem. Sposób wycinania "na oko" od tektury, nie był dobry - krawędzie wyciętego materiał były nierówne, ale jest na to metoda, aby temu zapobiec można było odrysować kształt tektury na materiale, a potem bez konieczności trzymania i tektury i materiału, spokojnie wyciąć dany kształt. Jeżeli wycięty kształt byłby trochę większy niż zamierzony, można byłoby go oczywiście przyciąć, wyrównując krawędzie.

Posiadając odpowiedni kawałek materiału przymocowałem go jednostronnie do tektury. Zrobiłem to w ten sposób, ponieważ zależało mi na tym, aby jak najmniejsza liczba zszywek "przebijała" materiał z dwóch stron - chodzi o późniejszy choć trochę lepszy wgląd ogólny wkładki.

Następnie naciągnąłem materiał i przyszyłem go do drugiego końca tektury.

Później wyciąłem na rogach prostokąty, aby zmniejszyć liczbę warstw materiału mocowanego bezpośrednio do tektury. W prototypie tej zakładki ominąłem ten krok i miałem duże problemy ze zszyciem wszystkich warstw materiału razem z tekturą. Przy wycinaniu uważałem, aby nie zrobić za głębokich wcięć, aby nie naruszyć pierwszej strony wkładki.

W tym momencie usunąłem po części nadmiar materiału i jak umiałem, przymocowałem jego rogi do tektury. Wystąpiła tutaj pewna zależność - mocując kolejne zszywki miałem większą pewność, że materiał nie odczepi się od tektury, lecz z drugiej strony, na widokowej stronie mojej wkładki pojawiały się kolejne, drugie strony zszywek, które psuły wygląd samej wkładki. Musiałem tutaj balansować pomiędzy wytrzymałością i estetyką.

W ten sposób ukończyłem swoją wkładkę.

Niżej zostało przedstawione przypinanie do wkładki jednej ze słupkowych odznak. Przy przewlekaniu odznak na drugą stronę może pomóc wcześniej wspomniany śrubokręt, który szybko zrobi odpowiednią dziurę na słupek.

Natomiast cała wkładka z jedną odznaką wyglądała tak:

Wkładkę można włożyć do koszulki A4. Moja koszulka była jednak trochę większa niż przeciętne, dlatego też zdołała pomieścić ową wkładkę.

Wkładkę w koszulce można przechowywać w segregatorze biurowym o którym także wspominałem wcześniej.

Całość wygląda następująco:

Ową wkładkę jest zdolny wykonać każdy, kto ma tylko chwilę wolnego czasu i potrzebne materiały. W niedługim odstępie czasu, inny, zapewne bardziej profesjonalny pomysł odnośnie prezentowania i przechowywania odznak zaproponuje prawdopodobnie kolekcjoner domimuseums.

Pozdrawiam MarcinW ;-)
Ostatnio zmieniony przez MarcinW 2011-04-17, 10:13, w całości zmieniany 7 razy  

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
domimuseums 

Poland

Wysłany: 2011-04-18, 19:45   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

W takim razie "podkręciłeś" mnie do roboty ;-)
Czy będzie bardziej profesjonalny od Twojego pomysłu to dopiero się okaże.
Bardziej bym powiedział że mam pomysł dla leniwych :-D

Twój sposób jest ciekawy choć trochę pracochłonny ale sposób przedstawienia odznak i odznaczeń wojskowych na czerwonym materiałowym tle jest świetny.
Gratuluję :mrgreen:
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2011-04-18, 20:39   

Czekamy zatem na Twoją pracę. :)

warczp 

Poland

Wysłany: 2011-04-19, 05:38   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Wygląda super. :-)
Czy wzmacniałeś jakoś miejsca wkładania do segregatora? (przy tej wadze obawiam się wyrwania "oczek").

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2011-04-19, 13:08   

Nie, nie wzmacniałem, bo ta moja konkretna koszulka jest bardzo solidna.

lynx007 

Poland

Wysłany: 2015-02-14, 16:54   
  Rodzaj kolekcji: Rysie

Hej,

Po pierwsze chciałbym pogratulować pomysłu i podziękować za rozwiązanie.

Zainspirowany tym podręcznikiem, postanowiłem zrobić własną kartę na odznaki. Wprowadziłem kilka usprawnień. W swojej wersji chciałem uniknąć:
1. Koszulki (żeby nie oglądać odznak zza folii).
2. Wyrywania "oczek" wpinanych do segregatora (czyli to o czym wspominał Przemek).
3. Oglądania śrub i innych form mocowania, po obróceniu karty.
4. Drapania śrubami po odznakach na następnej stronie.

Do wykonania mojej karty, oprócz przedmiotów opisanych przez Marcina użyłem:
- tzw "wąsów" - do kupienia za parę groszy w sklepie papierniczym
- 4 małych kawałków rzepa
- kleju
- drugą tekturę
- drugi kawałek materiału

Opiszę tylko moje zmiany. Poniższe punkty odpowiadają numerom zdjęć.
1. Pierwszą tekturę przedziurkowałem dziurkaczem
2. Zszyłem materiał z tekturą - jedną zszywką na środku, po czym założyłem "wąsy" przebijając się nimi przez materiał i przekładając przez dziurki w tekturze. Następnie założyłem plastikową blokadę po drugiej stronie tektury i zagiąłem blaszki.
3. Reszta prac zgodnie z wytycznymi Marcina.
4. Moje odznaki...
5. Kolejny etap to druga karta - wykonana zgodnie z wytycznymi Marcina. Następnie w narożnikach obu kart (od wewnętrznej strony) przykleiłem rzepy.
6. Gdy klej wyschnął połączyłem obie karty. Zawsze można będzie je odpiąć aby dołożyć kolejne odznaki.

Oczywiście to rozwiązanie ma wadę - taka karta zajmuje znacznie więcej miejsca w segregatorze...

1.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 55,96 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 59,11 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 66,89 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 90,48 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 64,8 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 75,37 KB

Ostatnio zmieniony przez lynx007 2015-02-14, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2015-02-14, 22:15   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Gratuluję! Ciekawy pomysł :-D
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-02-15, 10:54   

Super! Miałem właśnie problem tak z oczkami jak i nieładną tylną stroną, dzięki wielkie za przedstawienie pomysłu! :)

Odpowiedz do tematu