Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: czy, kolekcji, mozliwe, wlasnej, zamkniecie

Autor Wiadomość
Zamknięcie własnej kolekcji - czy możliwe?
Carycek1 

Poland

Wysłany: 2014-02-01, 20:14   Zamknięcie własnej kolekcji - czy możliwe?
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

Witajcie!

Od jakiegoś czasu nachodzi mnie niby filozoficzne kolekcjonerskie pytanie, może i Wam da do myślenia - czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad definitywnym zamknięciem własnej kolekcji i nie dodawaniu już do niej nowych okazów? Czy raczej jest to zadanie mało prawdopodobne, ponieważ zawsze coś nowego może 'trafić się' i powiększyć zbiór? A czy może proces kolekcjonowania, raz rozpoczęty, trwa nadal, a zmieniają się tylko obiekty naszego zainteresowania?

A z bardziej praktycznych pytań- czy kolekcjonerstwo, zwłaszcza uprawiane w dłuższym okresie czasu i w miarę zaplanowane, zmieniło coś w Waszym życiu?

Jeśli chodzi o mnie, to kolekcjonerstwo, początkowo tylko numizmatyka, pozwoliły na uporządkowanie paru ważnych spraw w życiu i dzięki temu hobby łatwiej było mi przejść przez trudne momenty. Poza tym nauczyłem się wręcz drobiazgowej selekcji i segregacji, które stosuje przy wielu czynnościach, począwszy od sprzątania, a na zawiłych problemach i łamigłówkach kończąc. Nie mówiąc już o pewnej dozie cierpliwości i wytrwałości. A i z innej beczki- w pewnym momencie dzięki licznym wymianom poprzez nasze forum stałem się 'stałym klientem' Poczty Polskiej.

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
warczp 

Poland

Wysłany: 2014-02-02, 08:35   Re: Zamknięcie własnej kolekcji - czy możliwe?
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Carycek1 napisał/a:
Od jakiegoś czasu nachodzi mnie niby filozoficzne kolekcjonerskie pytanie, może i Wam da do myślenia - czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad definitywnym zamknięciem własnej kolekcji i nie dodawaniu już do niej nowych okazów? Czy raczej jest to zadanie mało prawdopodobne, ponieważ zawsze coś nowego może 'trafić się' i powiększyć zbiór? A czy może proces kolekcjonowania, raz rozpoczęty, trwa nadal, a zmieniają się tylko obiekty naszego zainteresowania?

Uważam, że to drugie. Jak już ktoś złapie bakcyla to będzie to w nim raczej trwało. A zamknięcie pewnej kolekcji może się dokonać w sposób naturalny: gdy zbiór ma określony zakres - tak jak np. było z obrazkami z gum Turbo. Zbierałem kiedyś obrazki z gum. W trakcie zbierania Turbo zbierałem też inne obrazki np. Donald, Fix und Foxi,... Nie zebrałem całej kolekcji Turbo, a nastąpiło (niestety) "naturalne" zakończenie tego zbieractwa - po prostu wielu aktywnych Turbo-Kolekcjonerów doszło do pewnego kresu i temat się wyczerpał. Jednak cały czas czułem potrzebę kolekcjonowania i stąd doszedłem do korków. Ta kolekcja nie jest tak zamknięta - nie ma możliwości zebrania wszystkich korków. I dobrze.

Carycek1 napisał/a:
A z bardziej praktycznych pytań- czy kolekcjonerstwo, zwłaszcza uprawiane w dłuższym okresie czasu i w miarę zaplanowane, zmieniło coś w Waszym życiu?

Prede wszystkim kolekcjonerstwo to coś co mi towarzyszy każdego dnia - i to jest (dla mnie) wartość sama w sobie. Towarzyszy i daje radość.

Viertel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-10, 21:50   

Mało jest tak strasznych rzeczy jak uzbieranie całej kolekcji bądź osiągnięcie celu postawionego sobie na początku zbierania. :D

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2014-02-10, 22:44   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Mi również nie grozi zamknięcie kolekcji odznak z muzeów ze względu na brak walorów... po prostu odznaki są wydawane od wielu lat, czasem po kilkanaście razy w tych samych muzeach i wątpię abym uzbierał je choćby w połowie. A do tego coraz więcej muzeów wpada na ten pomysł aby wydawać te niedrogie gadżety jakimi są przypinki. Niedrogie jak się kupuje jedną, dwie, góra dziesięć sztuk.
A tysiące...?

Ale przecież nie chodzi by złapać króliczka tylko aby gonić go... :-D
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!
Ostatnio zmieniony przez domimuseums 2014-02-10, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  

4kalif
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-13, 09:15   

ja zamknąłem od tamtego tygodnia kolekcje łusek i tazo z pokemon ,jedynie co zbieram to monety,banknoty,naklejki z owoców i kinderki metalowe czasem rozważam nad zamknięciem kolekcji naklejek z owoców.To pytanie trochę nie z tego tematu ale opłaca mi się zbierać tą nową serie pieniądze świata kupiłem nr. 1 i strasznie mnie zafascynował. :)
http://www.pieniadze-kole...ony/glowna.html

4kalif
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-13, 09:19   

co do twojego pytania czy zmieniło to coś w moim życiu to odpowiem tak, nauczyłem się wiele ciekawych rzeczy od małego interesowało mnie jak narodził się np.dany banknot i dużo na ten temat czytałem ale najbardziej fascynowało mnie jedno, kto przede mną miał ten banknot. [/quote]

Viertel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-13, 10:46   

4kalif napisał/a:
ja zamknąłem od tamtego tygodnia kolekcje łusek i tazo z pokemon ,jedynie co zbieram to monety,banknoty,naklejki z owoców i kinderki metalowe czasem rozważam nad zamknięciem kolekcji naklejek z owoców.To pytanie trochę nie z tego tematu ale opłaca mi się zbierać tą nową serie pieniądze świata kupiłem nr. 1 i strasznie mnie zafascynował. :)
http://www.pieniadze-kole...ony/glowna.html

Każdy następny numer ma kosztować 24,99zł, a banknoty i monety w nim są raczej łatwo dostępne.
http://www.pieniadze-kole...trony/opis.html

4kalif
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-13, 16:07   

szkoda myślałem że się na rarytasy załapie, ale i tak będę zbierał kilka jest naprawdę ciekawych banknotów do tego ma być jeszcze 30 innych numerów razem 60

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2014-02-13, 20:53   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

W kiosku będzie kosztował nr 29,99 zł chyba że w prenumeracie wtedy 5 zł taniej.
Chcesz wydać w ciągu najbliższych 2 lat aż 1500-1800 zł?

Nie lepiej samemu szukać i kupować lub wymieniać się niż tracić tyle pieniędzy na gotową kolekcję która będzie miało kilkanaście może nawet kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce?
Nie wspomnę o świecie...
;-)
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.

Viertel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-13, 21:38   

1500 zł za kilkadziesiąt banknotów... dałem niecałą trzecią część tego i mam nie dość, że około 150 banknotów to jeszcze wraz z ochraniaczami.

Nie opłaca się ta kolekcja. :roll:

Carycek1 

Poland

Wysłany: 2014-02-14, 07:57   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

[quote="4kalif" najbardziej fascynowało mnie jedno, kto przede mną miał ten banknot. [/quote][/quote]

Ze mną było podobnie, jednak przede wszystkim, jeśli chodzi o monety. Doszło nawet do tego, że wolałem włączyć do swej kolekcji monetę, która jest w gorszym stanie, ale z którą wiąże się jakaś osobista historia. Najbardziej lubię monety znalezione na strychach, w piwnicach, wśród niepotrzebnych przedmiotów. Jednak odpowiedź pytanie o to, kto mógł mieć daną monetę w rękach jest często niemożliwe z oczywistego powodu. Konkretne monety czy banknoty musiały przejść przez ręce wielkiej liczby ludzi, zwłaszcza, jeżeli pozostawały w obiegu przez kilkadziesiąt lat. Z kolei historia okazów monet, a może bardziej banknotów, które zachowały się w idealnym stanie, może być potwornie nudna. ;-) Zwłaszcza, jeżeli dany okaz przeleżał od czasu emisji w sterylnych warunkach i praktycznie nie był dotykany.

Jednak co do innych przedmiotów, czasami udaję się ustalić do kogo należały. Np. niedawno wymieniałem się z domimuseums, który ofiarował mi tylną część koperty od listu z 1919r., wysłanego z Warszawy do Hrubieszowa. Oglądając ją już po wielokroć, zauważyłem, że na odwrocie widać odbicie liter z maszyny do pisania. Po prostu nadawca napisał na maszynie dane adresowe. W końcu odczytałem, że nadawcą był hrabia Czarkowski herbu Nałęcz, a list pisał do pewnego burmistrza, prawdopodobnie burmistrza Hrubieszowa. ;-)

W tego typu 'historycznych zajęciach' zabawne jest to, jak intensywnie można zajmować się rzeczą, która była tylko przedmiotem codziennego użytku i nie budziłaby zainteresowania ludzi jej współczesnych. Ale tak to jest- pewne rzeczy dopiero po latach budzą respekt;)

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2014-02-14, 10:06   

Carycek1 napisał/a:

Jednak co do innych przedmiotów, czasami udaję się ustalić do kogo należały. Np. niedawno wymieniałem się z domimuseums, który ofiarował mi tylną część koperty od listu z 1919r., wysłanego z Warszawy do Hrubieszowa. Oglądając ją już po wielokroć, zauważyłem, że na odwrocie widać odbicie liter z maszyny do pisania. Po prostu nadawca napisał na maszynie dane adresowe. W końcu odczytałem, że nadawcą był hrabia Czarkowski herbu Nałęcz, a list pisał do pewnego burmistrza, prawdopodobnie burmistrza Hrubieszowa. ;-)

Pięknie! I to się nazywa walor z własną historią - cieszę się że to odszyfrowałeś :-D

4kalif
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-14, 15:14   

szkoda że się nie opłaca tej kolekcji. Mnie też ciekawią jakieś stare monety lub banknoty znalezione na strychach , wtedy masz kupę zabawy przy szukaniu nowych okazów do kolekcji :)

Odpowiedz do tematu