Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: listem, poleconym, wysylanie, zwyklym

Autor Wiadomość
Wysyłanie listem zwykłym a poleconym.
Prankster 

Poland

Wysłany: 2009-01-18, 14:02   Wysyłanie listem zwykłym a poleconym.
  Rodzaj kolekcji: numizmatyka

Co jakiś czas na forum pojawiają się informacje, że nie dochodzą przesyłki, najczęściej przesyłki zwykłe.

Co w takim przypadku? No cóż, osoby postronne nic nie poradzą, to jest kwestia dogadania się stron. No bo cóż my możemy poradzić, przecież to jest sytuacja nie do wyjaśnienia. Jedna osoba twierdzi, że wysłała, druga, że nie dostała. Żadna nie może poświadczyć, że to faktycznie miało miejsce. Listy zwykłe są przesyłkami nierejestrowanymi, czyli nie ma żadnego dowodu nadania ani numeru przesyłki.

Słowo przeciwko słowu. Skąd osoby postronne (inni forumowicze) mogą przyznać rację którejkolwiek ze stron. Skąd mamy wiedzieć czy:
a. nadawca rzeczywiście wysłał przesyłkę, czy tylko tak mówi (przecież nie ma nadania)
b. nadawca wysłał, a przesyłka zapodziała się na poczcie (toż to kilka sortowni po drodze)
c. nadawca wysłał, przesyłka doszła a odbiorca twierdzi, że nie doszła (przecież nie podpisywał odbioru).

Osobiście nie wysyłam listami zwykłymi, tylko i wyłącznie polecone. Wolę dopłacić te 2,20zł i mieć pewność, że odbiorca nie będzie twierdził, że nie dostał, bo odbiór musi zaświadczyć podpisem. No i oczywiście jak taka przesyłka zaginie, to można złożyć reklamację na poczcie. Jestem już po kilku takich reklamacjach i zawsze przesyłka się odnajdywała. Pewnie przy sortowaniu spadła z maszyny w kąt i nikt tego nie zauważył, gdyby nie zaczęli jej szukać po złożeniu reklamacji, to pewnie by przeleżała w tym kącie nawet parę lat. Parę miesięcy temu było w radiu o kartce świątecznej, która doszła do adresata po kilkunastu latach, bo wpadła pod sortownik i tam sobie leżała. Nawet jeśliby się okazało, że przesyłka rzeczywiście zginie (np. listonoszowi wypadnie z torby, zostanie mocno uszkodzona na poczcie, ktoś ukradnie), to należy się odszkodowanie w wysokości do 110zł (50-cio krotność potraktowania jako polecony).

Na Allegro mam zasadę, że jako list zwykły wysyłam tylko w określonych okolicznościach: zakupione przedmioty są warte do 5zł, kupujący przyśle mi maila, że koniecznie chce list zwykły i nie będzie miał pretensji do mnie jeśli nie dojdzie i z góry wystawia pozytywa. Zbyt często słyszałem o przypadkach, że kupujący prosili o wysyłkę listem zwykłym a później wystawiali negatywy, bo nie doszło.

Moja rada jest prosta - wysyłajcie wszyscy poleconymi. Odżałujcie te 2,20 zł ale będziecie czyści w razie jakichkolwiek problemów.

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
Gość

Wysłany: 2009-01-18, 14:12   

i ja sie pod tym podpisuje ;-)

Bender
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-18, 14:46   

Ja myślę, że to powinno być zawsze indywidualnie ustalane pomiędzy osobami, które się wymieniają. Jeżeli np mam wysłać monetę o wartości 300 zł to wolę dopłacić 2 zł i mieć potwierdzenie, natomiast jakby to były pocztówki o wartości 0,50 zł za sztukę to można podjąć ryzyko, bo niewiele ma się do stracenia. No i musi zaakceptować to druga strona. Moim zdaniem nie można nikomu narzucić formy przesyłki - niech ją każdy wybiera sam.

Prankster 

Poland

Wysłany: 2009-01-18, 14:55   

Jeśli rzeczy są tanie, popularne i łatwe do zdobycia i obie strony się na to zgodzą, to oczywiście, niech wysyłka będzie listem zwykłym.

A w przypadku monety za 300 zł, to ja wolałbym dopłacić 6zł i wysłać listem wartościowym, ubezpieczonym na te 300 zł :)

Gość

Wysłany: 2009-01-18, 15:18   

Ja jestem również zdania, że lepiej odżałować pare złotych i wysłać poleconym. A już najlepiej nie dać zarobić PP tylko wysłać taniej InPost (cena poleconego taka jak cena zwykłego na PP).
Ale jest jedno ALE! Kwestia dogadania stron, jeśli osoba mi wysłała listem zwykłym coś na co się wymieniałam to i ja robie tak samo. Nie będę wysyłała czegoś poleconym skoro dana osoba nie wysiliła się i nie dopłaciła, tylko wolała przesyłkę zwykłą nierejestrowaną.

zgrredek 

Poland

Wysłany: 2009-01-19, 05:58   
  Rodzaj kolekcji: Klocki LEGO, książki Terry'ego Pratchetta

Myślę, że przesyłka polecona powinna być normą. Nawet jeśli są to rzeczy mało wartościowe, to możemy mieć kłopot, żeby zdobyć drugie takie same. No i po co komu przepychanka kto wysłał, a kto nie i czy ta przesyłka na pewno doszła. Również odpowiednie zapakowanie jest ważne, żeby nie można było domyślić się co jest w środku. W sortowniach jest pełno nieuczciwych pracowników, którzy mogliby "uszkodzić" przesyłkę, jeśli spodziewają się, że w środku jest coś ciekawego.

a.bondarewicz 

Poland

Wysłany: 2009-01-19, 08:52   
  Rodzaj kolekcji: opakowania po czekoladach

Z moich doświadczeń wynika coś zupełnie innego. Nie zdarzyło mi się, żeby zaginął list zwykły (wysyłany do mnie, jak i przeze mnie). Ale za to jakoś często giną listy polecone wysyłane do mnie. I niestety złożenie reklamacji tak naprawdę nic nie daje, ponieważ po jej złożeniu przesyłka nigdy się nie odnalazła, opakowania po czekoladach bezpowrotnie straciłam, a na pocieszenie Poczta zwróciła tylko tyle, ile kosztował znaczek... Nie wiem, skąd pochodzi informacja Prankstera, że "należy się odszkodowanie w wysokości do 110zł (50-cio krotność potraktowania jako polecony)" Mi sie to nie zdarzyło. Może nie wiedziałam, że się należy, przy następnej zaginionej przesyłce bliżej zainteresuje się tematem:)
Dlatego ja po wcześniejszym dogadaniu się zwykle wysyłam przesyłki zwykłe. Chociaż oczywiście, jak w kopercie jest materiał, którego w razie zaginięcia, nie udałoby mi się zgromadzić ponownie, to wysyłam listem poleconym.

Prankster 

Poland

Wysłany: 2009-01-19, 09:30   

Cytat:
Art. 58. 1. Z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powszechnej usługi pocztowej przysługuje odszkodowanie:
1) za utratę przesyłki poleconej - w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż pięćdziesięciokrotność opłaty pobranej przez operatora publicznego za traktowanie przesyłki jako przesyłki poleconej;
2) za utratę paczki pocztowej - w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż dziesięciokrotność opłaty pobranej za jej nadanie;
3) za utratę przesyłki z zadeklarowaną wartością - w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż zadeklarowana wartość przesyłki;
4) za ubytek zawartości lub uszkodzenie paczki pocztowej lub przesyłki poleconej - w wysokości żądanej przez nadawcę lub w wysokości zwykłej wartości utraconych lub uszkodzonych rzeczy, nie wyższej jednak niż maksymalna wysokość odszkodowania, o którym mowa w pkt 1 lub 2;
5) za ubytek zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością - w wysokości zwykłej wartości utraconych rzeczy;
6) za uszkodzenie zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością - w wysokości zwykłej wartości rzeczy, których uszkodzenie stwierdzono.
2. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, nie może być wyższe niż zadeklarowana wartość przesyłki.

Źródło: Dziennik Ustaw 2008 Nr 189 poz. 1159 - Prawo pocztowe (tekst jednolity)

Na Piśmie reklamacyjnym jest specjalne pole "W razie zaginięcia przesyłki żądam odszkodowania zł .......... gr .....".
Regulamin świadczenia powszechnych usług pocztowych - wzór nr 19 (strona 52).

a.bondarewicz 

Poland

Wysłany: 2009-01-20, 07:51   
  Rodzaj kolekcji: opakowania po czekoladach

Dzięki, teraz będę mądrzejsza:)

szerszen 

Poland

Wysłany: 2009-01-26, 10:49   
  Rodzaj kolekcji: monety NG

Ja się pod tym także podpiszę. Ale to nic nowego, już od dawna uskuteczniam wysyłanie poleconym.

kamil92rypin
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-29, 08:33   

Kilka razy wysyłałem listem zwykły, ale zawsze priorytetem i zawsze dochodziły. Ale bezpieczniejsze są wysyłki polecone.

Odpowiedz do tematu