Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: sprzedaz+wymiana, vs, wymiana

Autor Wiadomość
Przesunięty przez: Wostr
2012-09-26, 15:59
Wymiana Vs. Sprzedaż+Wymiana
Pawwwle 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 21:32   Wymiana Vs. Sprzedaż+Wymiana
  Rodzaj kolekcji: Figurki Gormiti Final Evolution wraz z kartami, komiksy z serii Gigant

Nurtuje mnie pytanie: Dlaczego jest zakaz sprzedawania i kupowania na forum? :-?

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
Glopik 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 21:37   
  Rodzaj kolekcji: Bilety, monety i banknoty polskie, etykiety zapałczane, karty telefoniczne

Ponieważ jest to forum kolekcjonerów a nie Allegro.

warczp 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 21:52   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Ponieważ znakomita większość osób chcących coś sprzedać jest zainteresowana tylko pieniędzmi i całość ich bytności na Forum zakończy się na 1 poście góra kilku.
Ponieważ po zrealizowaniu tego wąskiego celu 99% tych Osób od razu zniknie zostawiają tylko "martwego" użytkownika, a nie wniesie tu nic więcej.
Ponieważ stron gdzie można coś sprzedać jest ogrom, a Takich stron tylko garstka, niech więc zostanie taki "czysty atol" na tym "oceanie biznesu".

Pawwwle 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 22:07   
  Rodzaj kolekcji: Figurki Gormiti Final Evolution wraz z kartami, komiksy z serii Gigant

Znajduję wiele powodów i korzyści płynących z wprowadzenia tutaj możliwości zamieszczania ogłoszeń o sprzedaży i kupnie. Oto niektóre z nich:
1) Każdy chce by jego kolekcja, której się pozbywa trafiła w dobre ręce - tutaj jest większa na to szansa niż w różnotematycznych serwisach ogłoszeniowych czy aukcyjnych.
2) Ogłoszenia kolekcjonerskie w jednym miejscu - koniec z bieganiem po różnych serwisach.
3) Koniec z wyrzucaniem kolekcji do śmietnika, bo "nie ma gdzie tego sprzedać", bo "nikt tego nie zechce kupić".
4) Koniec płaczu, że chcesz coś od kogoś, a nie masz co zaoferować w zamian, bo "nie posiadasz rzeczy z Gwiezdnych Wojen".
5) Wprowadzenie możliwości sprzedaży przyciągnie nowych użytkowników i zwiększy ruch - jeżeli nie będą dłużej się udzielać to można przecież kasować takie konta.
6) Więcej użytkowników to szersza popularyzacja hobby jakim jest kolekcjonowanie.
7) Więcej transakcji = szybciej rosnące kolekcje.
8) Większe kolekcje = bardziej zadowoleni ludzie.
9) Większa swoboda działania - większy realizm i brak szarej strefy.

alibaba 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 22:23   
  Rodzaj kolekcji: numizmatyka

No i się zaczyna od nowa ten sam temat .

Wostr 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 22:28   

Na początku istnienia Forum sprzedaż i kupno było tak samo dozwolone jak wymiana. Bo nie było w tym nic złego. Niestety wraz z rozwojem zalała nas fala handlarzy, którzy wszystko chcieli sprzedać oraz większa fala, tsunami wręcz, samych linków do różnych aukcji Allegro. Postanowiliśmy więc ograniczyć to, ponieważ Forum zalane śmieciami jest bezużyteczne. Nie można było wklejać linków Allegro oraz dozwolone były oferty wymienię lub sprzedam. Tylko że niestety pod takimi ofertami nadal czaili się handlarze i nadal nie wnosili nic do Forum, ani nie robili sobie nic z Regulaminu. Uznaliśmy, że i tak każdy zainteresowany codziennie przegląda Allegro, a Forum nie musi wcale oferować tego co inne strony. Tak więc sprzedaży/kupna nie ma na Forum.

Oczywiście wiem także, że użytkownicy sprzedają i kupują różne rzeczy poprzez to Forum → PW. Jednak ograniczenie handlu sprawdza się. Handlarze nie chcą tracić czasu na mozolne szukanie, dogadywanie się i sprzedawanie poprzez PW. Na Forum ktoś taki zamieścił by ogłoszenie i czekał - tak jak na Allegro. Tutaj po prostu nie będzie mu się chciało - Allegro jest łatwiejsze pod tym względem. Fakt że niektórzy i tak sprzedają/kupują jest już tak na prawdę bez znaczenia → to że któryś z kolekcjonerów, który cały czas wymienia się, raz czy dwa coś kupi lub sprzeda, bo już na prawdę nie będzie miał za co się wymienić jest nieważne, gdyż Forum ma przede wszystkim służyć kolekcjonerom.

Poza tym podstawową ideą Forum była właśnie wymiana. Wymiana takich przedmiotów, których sprzedaż lub kupno np. na Allegro jest trudne lub niemożliwe. I skupienie kolekcjonerów różnych takich rzeczy w jednym miejscu, aby ułatwić taką wymianę. Sprzedaż i kupno na początku było tylko efektem ubocznym, który po jakimś czasie wyeliminowaliśmy.

I, prawdę mówiąc, nic mnie ani zgrredka nie przekona do zmiany tej zasady funkcjonowania Forum. I pewien jestem, że jest tu wiele osób, które to popierają.

Pozdrawiam i dobranoc.

Wostr 

Poland

Wysłany: 2010-05-12, 23:07   

Odniosę się do poszczególnych punktów, gdyż w czasie pisania mojego poprzedniego posta pojawiły się nowe odpowiedzi.

Pawwwle napisał/a:
1) Każdy chce by jego kolekcja, której się pozbywa trafiła w dobre ręce - tutaj jest większa na to szansa niż w różnotematycznych serwisach ogłoszeniowych czy aukcyjnych.

I każdy kto chce ma możliwość. Może wystawić to tutaj do wymiany (ew. oddania) lub może wystawić na Allegro. Ale czy na pewno każdy chce, aby trafiła w dobre ręce? Kolekcja to nie pies... Jeśli ktoś chce sprzedać to już mu raczej na niej nie zależy, tylko bardziej na jej wartości.

Pawwwle napisał/a:
2) Ogłoszenia kolekcjonerskie w jednym miejscu - koniec z bieganiem po różnych serwisach.

1. Sprzedający i tak często "biegają" po różnych serwisach/forach, np. po to aby zareklamować swoją aukcję lub wystawić to samo na kilku forach.
2. Kupujący przeważnie i tak korzystają z różnych stron. To Forum nigdy nie byłoby tak popularne jak Allegro, z którego i tak korzystałoby bardzo wiele osób.

Pawwwle napisał/a:
3) Koniec z wyrzucaniem kolekcji do śmietnika, bo "nie ma gdzie tego sprzedać", bo "nikt tego nie zechce kupić".

Jest gdzie to sprzedać → Allegro (albo inne serwisy). Chyba można wystawić ofertę sprzedaży kolekcji przykładowo paragonów...

Pawwwle napisał/a:
4) Koniec płaczu, że chcesz coś od kogoś, a nie masz co zaoferować w zamian, bo "nie posiadasz rzeczy z Gwiezdnych Wojen".

A czy nie ma płaczu, jak ktoś przelicytuje Cię na Allegro. Albo da 5 zł więcej na podobnym Forum? Różnie można się umówić na wymianę → e.g. wymiana w kilka osób.

Pawwwle napisał/a:
5) Wprowadzenie możliwości sprzedaży przyciągnie nowych użytkowników i zwiększy ruch - jeżeli nie będą dłużej się udzielać to można przecież kasować takie konta.

Zależy nam oczywiście na nowych użytkownikach, ale na kolekcjonerach. Bo z myślą o nich powstało to Forum. Nie chcemy zwiększać ruchu za wszelką cenę. A wprowadzenie sprzedaży przyciągnie oczywiście nowych użytkowników, takich którzy spędzą tu kilka godzin max. A niestety spowoduje odejście osób, które spędzają tu znacznie więcej czasu, czyli parafrazując "Ilość vs Jakość".

Pawwwle napisał/a:
6) Więcej użytkowników to szersza popularyzacja hobby jakim jest kolekcjonowanie.

Ta większa ilość użytkowników to raczej nie kolekcjonerzy, a handlarze. I nie wiem gdzie miałaby zachodzić ta popularyzacja. Jeśli ktoś się tu rejestruje to raczej ma hobby, więc u niego popularyzować kolekcjonerstwa już nie trzeba.

Pawwwle napisał/a:
7) Więcej transakcji = szybciej rosnące kolekcje.

Być może i masz rację, jednak zazwyczaj kolekcjoner ma pewne ograniczone fundusze na rozwój swojej kolekcji. I pewnie jeśli nie tutaj to i tak wydałby je np. na Allegro. Mógłby to być także czynnik hamujący rozwój kolekcji. Przypuśćmy, że osoba X zbiera opakowania po czekoladach, a osoba Y papierki po cukierkach. Obie te osoby mają coś co interesuje drugą stronę i mogą się wymienić → powiększyć swoją kolekcję. Jednak co by się stało, gdyby osoba X chciała sprzedać swoje papierki po cukierkach osobie Y, a ta nie chciałaby w ogóle wydawać pieniędzy na ich kupno? Obie osoby nie powiększyłyby swoich kolekcji oraz mogłyby nawet wyrzucić niepotrzebne "śmiecie".

Pawwwle napisał/a:
8) Większe kolekcje = bardziej zadowoleni ludzie.

No tak, tu masz rację :). Chyba że ktoś ma za dużą i brak mu miejsca na jej przechowywanie.

Pawwwle napisał/a:
9) Większa swoboda działania - większy realizm i brak szarej strefy.

Czy mógłbyś sprecyzować "realizm", gdyż nie za bardzo w tym momencie wiem o co Ci chodzi (być może z powodu późnej pory) oraz "szarą strefę" (w odniesieniu do tego Forum; gdzie ją w tym momencie zauważasz)?

Pozdrawiam

Bender
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-13, 11:24   

Pawwwle nie ma sensu kontynuować tego tematu. Jak ktoś proponuje że nie ma nic na wymianę i chce coś od Ciebie kupić to Ci to pisze w prywatnej wiadomości i się dogadujecie... Jeżeli kogoś to oburza czy się z tym nie zgadza to jego problem, ale taka jest prawda. To jest skomplikowana sytuacje i naprawdę nie ma sensu tego tematu dalej ciągnąć bo większość się nie zgadza i ja to szanuję. Nic na siłę.

Pawwwle 

Poland

Wysłany: 2010-05-13, 16:28   

Morion napisał/a:
Chyba że ktoś ma za dużą i brak mu miejsca na jej przechowywanie.

No ja mam właśnie taką sytuację. Trzysta komiksów Gigant na regale - nie mogę ich trzymać bez końca, a znalazłem tutaj taką osobę, że mogę się wymienić jeden komiks za jeden + sprzedać parę egzemplarzy i nie chciałbym za to wylecieć z Forum. Jeżeli akceptuję jakieś zasady (regulamin) to nie po to by je łamać.

Dzięki za wyjaśnienia, ale muszę jednak jeszcze dopytać o tą sprzedaż, gdyż we wcześniejszym temacie, który założyłem otrzymałem taką odpowiedź:
Morion napisał/a:
Na Forum jest zabroniona sprzedaż. Nie zdziw się także jeśli ktoś nie będzie chciał od Ciebie czegoś kupić - są tu osoby, które szanują ideę tego Forum. Odpowiedz więc sobie na pytanie: czy nie będziesz miał wyrzutów sumienia, gdy gdzieś po kryjomu na Forum będziesz prowadzić sprzedaż tych przedmiotów. Pamiętaj także o jednym: nie sprawdzamy Prywatnych Wiadomości sami z siebie, ale jeśli ktoś zgłosi, że handlujesz poprzez PW to poniesiesz tego konsekwencje.

Sytuację, którą opisałeś powyżej nazwałem "szara strefą".

Z powyższego wynika, że sprzedaż na forum jest całkowicie zabroniona nawet przez PW. No ale teraz piszecie:
Morion napisał/a:
Oczywiście wiem także, że użytkownicy sprzedają i kupują różne rzeczy poprzez to Forum → PW. Jednak ograniczenie handlu sprawdza się. Handlarze nie chcą tracić czasu na mozolne szukanie, dogadywanie się i sprzedawanie poprzez PW. Na Forum ktoś taki zamieścił by ogłoszenie i czekał - tak jak na Allegro. Tutaj po prostu nie będzie mu się chciało - Allegro jest łatwiejsze pod tym względem. Fakt że niektórzy i tak sprzedają/kupują jest już tak na prawdę bez znaczenia → to że któryś z kolekcjonerów, który cały czas wymienia się, raz czy dwa coś kupi lub sprzeda, bo już na prawdę nie będzie miał za co się wymienić jest nieważne, gdyż Forum ma przede wszystkim służyć kolekcjonerom.

Bender napisał/a:
Jak ktoś proponuje że nie ma nic na wymianę i chce coś od Ciebie kupić to Ci to pisze w prywatnej wiadomości i się dogadujecie...

Proszę więc o sprecyzowanie:
1) Czy jest całkowity zakaz sprzedaży na forum w tym także poprzez wiadomości prywatne?
2) Czy zakaz dotyczy wyłącznie zamieszczania ogłoszeń sprzedaży, a na PW można dowolnie się dogadywać?

Wostr 

Poland

Wysłany: 2010-05-13, 19:26   

Zakaz dotyczy całego Forum. Także PW.

Inną sprawą jest fakt, że zdajemy sobie sprawę z tego, że użytkownicy i tak sprzedają i kupują poprzez PW. I nie zamierzamy za wszelką cenę próbować tego zmienić. Trzeba by było filtrować wszystkie PW pod względem wielu zadanych słów, a potem je jeszcze przeglądać, co kłóci się z zasadą, że ot tak nie przeglądamy niczyich PW. Ma to znikomą szkodliwość społeczną i nie zakłóca działania Forum. Oczywiste jednak jest, że jeżeli ktoś zgłosi do nas przypadek sprzedaży/kupna poprzez PW, to dany handlarz zostanie ukarany.

To co napisałem w 3. przytoczonym przez Ciebie cytacie, moim zdaniem, nie kłóci się z zakazem sprzedaży/kupna na Forum. → Na Forum tępimy, bo mamy taką możliwość. Na PW nie mamy takiej możliwości, więc nie mamy jak tępić. Ale nie oznacza to, że jest to dozwolone.

(Nie wiem czy przypadkiem jeszcze bardziej nie zagmatwałem - wizja Forum jest po prostu troszkę skomplikowana ;-) )

warczp 

Poland

Wysłany: 2011-06-16, 20:15   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Zauważyłem, że ostatnio zwiększyła się ilość ofert sprzedaży. Dotyczy to głównie nowych osób.
Nie wiem jak to jest obecnie przy rejestracji, ale (jeśli tak nie jest) to może dobrze byłoby, żeby przed zarejestrowaniem nowej osoby musiała ona dwukrotnie potwierdzić informację, że jest świadoma zakazu sprzedażyna tym Forum.
Ostatnio zmieniony przez warczp 2011-06-16, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  

FALUBAZ_ZG 

Poland

Wysłany: 2011-06-17, 07:08   
  Rodzaj kolekcji: metalowe odznaki sportowe, 2NG-> obojetnie jakie, piny, bilety zuzlowe

To chyba bez sensu. Kolejny zniechecacz to by byl.

Po prostu trzeba odmawiac sprzedawania jak sie pucuja na PW, a posty z ofertami handlu i tak w miare szybko znikaja.

Najlepiej zniechecic w jeszcze lepszy sposob. Potargowac sie, wywalczyc jak najlepsze warunki transakcji (bo sprzedajacy najczesciej chce sprzedac za "wszelka cene"), a przed finalizacja nagle sie rozmyslic :mrgreen:
http://collections.pl/viewtopic.php?p=14604#14604 --> O mnie
http://www.odznakizuzlowe.pl.tl/ --> moja kolekcja odznak
Tylko FALUBAZ i węgierski styl życia na krawędzi!!!

warczp 

Poland

Wysłany: 2011-06-17, 09:56   

Pomyślałem, że przynajmniej niektórzy by się rozmyślili i byłoby mniej śmieci.

Odpowiedz do tematu