Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: engelhardt, ermeler, opakowania, otto, papierosy, stare, tabaka, tyton

Autor Wiadomość
Stare opakowania - tytoń, tabaka, papierosy
RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 21:14   Stare opakowania - tytoń, tabaka, papierosy
  Rodzaj kolekcji: brak

Witam.

Mam tu jeszcze 3 znaleziska :mrgreen: Niestety niekompletne lub uszkodzone, przez co utrudnia bądź uniemożliwia pozyskanie pełnej informacji o przedmiocie.

1). Papierowe opakowanie chyba po tytoniu czy tabace (?)
Zagięcia oraz wytarcia na narożnikach pozwalają poznać wymiary - prostopadłościan ok. 9,5x5,5x3,5 cm
Na bocznych ściankach widać nazwę firmy: Wilh. Ermeler & Co. in Berlin a na drugiej bocznej - założenie (firmy) w 1808.
Na tylnej ściance widać jaki srebrny medal dostał za osiągnięcia w branży i w którym roku.
Niestety przednia ścianka jest uszkodzona i jedyne co widać, co 2 facetów z fajami i napisem Fabrik marke, a na górze - pewnie tytuł Feiner......
Na środku jest jakaś ilustracja.

Nie mogę znaleźć co to był za produkt no i w jakich latach mógł być produkowany. Znalazłem jedynie info kiedy się urodził i umarł Wilhelm Ermeler, no ale kiedy fabryka to produkowała i czy nadal istnieje czy też nie - to już nie znalazłem. Mam trochę materiałów ale z niemieckiego jestem zero :cry: A tłumaczenie słowo po słowie to nigdy bym nie skończył :-P

2). Papierowe opakowanie (torebka) obustronnie drukowane. Napisy niestety urwane.
Zigarren- und Z.... - zapewne jest - Zigarren und Zigaretten
Rauch, Kau ........ - rodzaje tytoniu
Otto P........ zapewne producent
Plauen - to pewnie miejscowość
Böhlerstra... - wydaje mi się, że to ulica Böhlerstrasse
Niederlage der K. K. k............. upadek czegoś ???

Z drugiej strony - nie wiem czy dobrze tłumaczę - super specjalna marka dla koneserów :-D

3). Sztywny, papierowy fragment zapewne pudełka po papierosach z dwoma banderolami (urwanymi).
Banderole są przyklejone do spodniej części oraz do ścian bocznych. Powyżej - urwane.
Wymiary po złożeniu to: 8x7x1,5 cm. Banderole są raczej nieczytelne oprócz nadruku: ......d Engelhardt ..... und Bremen (oraz ledwo widoczna na pasku banderoli liczba 20).
Znalazłem, że tu chodzi o przedsiębiorstwo Leopold Engelhardt Tabakmanufakuren in Cairo und Bremen.
No ale ta firma wydawała ok 13 rodzajów papierosów. Nie wiem czy ta firma (po ewentualnych fuzjach i innych takich) jeszcze istnieje. Bremen to wiadomo, ale Cairo? Tu chodzi o Kair w Egipcie? Jakaś filia tej firmy?

Zastanawiam się jak wyglądała pozostała część papierowego pudełka. Nie siedzę w tej tematyce, więc będę zgadywał - metalowe pudełko do papierosów kupowało się raz, a potem papierosy kupowało się w papierowych pudełkach i uzupełniało zapasy? :-) Bo nigdzie nie widzę papierowych pudełek z banderolami, tylko całą masę metalowych.

Nie wiem czy po wymiarach tego pudełka można stwierdzić jaka to była marka papierosów a co za tym idzie - w jakich latach były produkowane.

Z góry dzięki za wszelakie info :-D :-D
Pozdrawiam

RW

:-D :-D

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
Carycek1 

Poland

Wysłany: 2014-01-26, 08:43   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

Co do 2 opakowania: 'Plauen'- masz rację, jest to miasto w Niemczech, przy granicy z Czechami.
Co do banderoli z napisem 'Cairo und Bremen'- najpewniej chodzi o to, że tytoń był sprowadzany z egipskiego Kairu do Bremy, która była wtedy największym portem w zachodniej części cesarskich Niemiec. Zwłaszcza, że w tamtych czasach towary mogły być jedynie transportowane na dużą odległość drogą morską. :-)

Eworu 

Poland

Wysłany: 2014-01-26, 13:02   
  Rodzaj kolekcji: Breloki

Co do 2-go może być nie niederlage co niederlege co znaczy położony, z dalsza częscia zdania tłumaczenie to "położony koło". der k.k.-stawiałbym na ratusz albo ulicę. W tym samym opakowaniu druga linijka to pewnikiem Spezialgescheft-sklep specjalistyczny
EDIT Pogrzebałem jeszcze trochę i stwierdzam iż raczej nie znajdziesz lokalizacji sklepu.Podczas drugiej wojny światowej zbombardowano i zrównano z ziemią 75% miasta
Ostatnio zmieniony przez Eworu 2018-08-28, 13:08, w całości zmieniany 2 razy  

RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-26, 13:25   
  Rodzaj kolekcji: brak

Wygląda, że jest tam litera "a", no ale może musiałbym się przyjrzeć, czy nie ma tam jakiegoś zabrudzenia, które wprowadza w błąd. Kiedyś miałem zabrudzenie i litera "h" wyglądała jak "b" :mrgreen:

Odpowiedz do tematu