Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: identyfikacja, papierosy, potrzebna, poznanskie, pudelko

Autor Wiadomość
Przesunięty przez: domimuseums
2014-01-24, 20:40
Pudełko - papierosy Poznańskie - potrzebna identyfikacja
RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-24, 20:35   Pudełko - papierosy Poznańskie - potrzebna identyfikacja
  Rodzaj kolekcji: brak

Witam kolekcjonerów.

Znalazłem niedawno puste :mrgreen: pudełko po papierosach Poznańskich.
Jest to wersja sztywna przeznaczona na 10 sztuk.
Producentem jest Radomska Wytwórnia Papierosów, która powstała w 1922 roku.
Od tamtego czasu zachodziły zmiany nazw, łączenie i przejmowanie przez inne spółki i koncerny.

Napisałem do nich, lecz już długo czekam i nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Z ich strony internetowej można się dowiedzieć jedynie to, kiedy Radomska Wytwórnia Papierosów
rozpoczęła swoją działalność (1922) a w 1964 roku nazwa firmy została zmieniona. Skoro na pudełku
widnieje pierwotna nazwa firmy, to można być pewnym, że zostało wyprodukowane pomiędzy 22 a 64 rokiem.
Jednakże jest to spory przedział czasowy i dużo się wtedy zdążyło wydarzyć. Chciałem uzyskać jakieś
dokładniejsze daty.

Na odwrocie pudełka jest widoczny stempel (z nieczytelną pierwszą cyfrą). Nie wiem czy jest to oznaczenie partii,
data produkcji? Kolejne cyfry to: 6.8.31
Czyżby 31 określało rok produkcji?

Byłbym wdzięczny za wszelakie informacje na temat tego produktu (bo jak dotąd, praktycznie nic nie mam).

RW

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
domimuseums 

Poland

Wysłany: 2014-01-24, 20:41   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Może pomoże podana cena?
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

kemustek 

Poland

Wysłany: 2014-01-24, 20:41   
  Rodzaj kolekcji: Karty SIM, Pudełka zapałek, Papierosy

Raczej masz racje. Takie pudelka byly w okresie miedzywojennym.

Wybierasz się za granicę? Pamiętaj się o mnie i przywieź mi papierosy.

RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-24, 20:53   

Czyli można zawęzić do lat 1922 - 39 ?
Zawsze to jakiś postęp ;-)

Liczba 31 na stemplu nadal w tych granicach :-)

gilus32 

Poland

Wysłany: 2014-01-24, 23:40   
  Rodzaj kolekcji: Autografy, pocztówki

Jeżeli to było opakowanie zawierające 10 szt. to nie można wykluczyć lat powojennych. Papierosy "Sport" (10 szt.) kosztowały na początku lat 70. - 1,50 zł. Jeżeli "Poznańskie" były z filtrem (raczej tak - kartonowe pudełko), to mogły 2,60 zł kosztować.
Zaś przed wojną:
Cytat:
Ceny wyrobów tytoniowych, zarówno krajowych jak i importowanych były regulowane rozporządzeniami Ministra Skarbu.
Warto podkreślić, iż dużo wskazuje na to, że na polskim rynku w omawianym tu okresie nie były dostępne papierosy z filtrem, tak popularne wśród rekonstruktorów. W Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 1939 r. znajdujemy informację, iż PMT nosił się dopiero z zamiarem wypuszczenia papierosów z filtrem, które stawały się popularne we Francji i Niemczech. Oczywiście na runku dostępne były zagraniczne filtry w formie tulejki z bibułką nakładane na papierosa, ale był to towar zbyt drogi dla przeciętnego palacza.
(....)
Papierosy bezustnikowe – Najdroższymi krajowymi papierosami były papierosy marki Nil (25 gr za sztukę). Za nimi plasowały się Egipskie Specjalne, Sfinks, Bałtyk, Egipskie Przednie, Hel, Fis, Egipskie, Mentolowe, Silesia, Mewa, Sport, Pomorski Rarytas, Caporal, Cow-boy, Wiarus, Machorkowe i najtańsze Cienkie (1,5 gr za szt.). Ponadto z importu od Francuskiego Monopolu Tytoniowego sprowadzano papierosy Cilanes Maryland (8 gr za szt), Balto, Gilanes Vizir oraz Week-End.

Papierosy ustnikowe – nie mylić z filtrem. Do najdroższych papierosów ustnikowych, krajowych zaliczamy papierosy Gabinetowe (15 gr za szt.), dalej Triumf, Dames, Korale, Lot, Płaskie Extra, Obstalunkowe, Renoma, Ergo, Płaskie, Grand Prix, Klub, Damskie, Aromatica, Avanti, Popularne i najtańsze Junak (1,5 gr za szt.).

Papierosy odnikotynowane – Znamy tu takie marki jak Egipskie przednie (10 gr za szt.), Egipskie, Ergo, Płaskie i Śląski Rarytas (5,5 gr za szt.)

(za stroną http://www.7dak.fora.pl/s...w-1939,733.html )

Pozdrawiam
Pocztówki z Wielunia i Ziemi Wieluńskiej /Wieluń,Wieruszów,Praszka,Bolesławiec,Działoszyn,Osjaków,Biała,Krzeczów,Toporów, Walichnowy,Sokolniki,Wierzchlas,Kamion,Konopnica,Dzietrzniki,Dzietrzkowice,Ożarów,Łubnice,Mokrsko,Szynkielów,Naramice/ i autografy.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2014-01-24, 23:56   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Przeszukałem trochę internet i w archiwach aukcji pokazane są te papierosy jako przedwojenne oraz powojenne. Mogły mieć takie same pudełka ale tez wydaje mi się jak gilusowi że to jednak fajki powojenne ze względu na cenę. Tyle że obstawiałbym bardziej lata 50-te lub 60-te.
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Ostatnio zmieniony przez domimuseums 2014-01-24, 23:57, w całości zmieniany 1 raz  

alibaba 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 09:25   
  Rodzaj kolekcji: numizmatyka

Papierosy sprzedawane były w latach powojennych
w opakowaniu po 10 szt papierosów

RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 10:31   

Dzięki za wszelakie info :-)

A to jest pewne, że papierosy były z filtrem? (widziałem gdzieś papierosy Poznańskie w miękkim pudełku pakowane po 20 szt - no ale to chyba wyrób późniejszy).

http://www.google.pl/url?...390732076760742

a potem takie:

http://www.google.pl/url?...390732076760742

Na boku opakowania kartonowego (Poznańskie 10szt) widać napis B/U czyli bez ustnika (cokolwiek to oznacza, bo nie jestem w temacie :mrgreen: )

Jeśli dobrze widzę, to ustnik też podnosił cenę papierosów.

Zapewne ten stempel cyfrowy na odwrocie ma niewiele wspólnego z datą produkcji.

RW

Carycek1 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 10:51   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

Mam inną wskazówkę- na pudełku jest rysunek ratusza w Poznaniu. Z prawej strony budynku widać arkady, które istniały w okresie międzywojennym. W czasie II wojny światowej ratusz został zniszczony. Odbudowano go w 1954 r., ale nie dobudowano tych arkad. Stąd można sądzić, że pudełko pochodzi z okresu międzywojennego, albo tuż po wojnie. Na powojennych znaczkach pocztowych z lat 40. i 50. widać te arkady, ponieważ posługiwano się przedwojennymi rysunkami ratusza, bo autentyczny budynek był wówczas stertą gruzu. Stąd możliwe, że pudełko pochodzi z wczesnych lat powojennych.
Ostatnio zmieniony przez Carycek1 2014-01-25, 10:54, w całości zmieniany 1 raz  

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 11:10   

Ciekawe!

RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 11:16   

Ciekawa wskazówka :-)

Gdzieś na archiwalnych aukcjach widziałem jeszcze pudełko z takim samym rysunkiem, ale pudełko jest w orientacji pionowej, a nie poziomej jak tu.
Niestety z aukcji pozostały jedynie miniaturki i nie widzę, czy rysunek ratusza jest ten sam, czy też nie (te arkady chciałem zobaczyć).

RW

kemustek 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 11:22   
  Rodzaj kolekcji: Karty SIM, Pudełka zapałek, Papierosy

W aukcjach archiwalnych jest pełno identycznych pudełek z identycznym rysunkiem i w identycznej orientacji, jednak nikt nie piszę z jakiego są roku.
Nieraz można spotkać tylko napis "pamiątka prlu"

Wybierasz się za granicę? Pamiętaj się o mnie i przywieź mi papierosy.

RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-25, 11:29   

No i najlepsze że w opisie aukcji potrafi występować obok siebie "pamiątka PRL" i "z okresu międzywojennego" :lol:

No i chyba zawsze jest przednia strona pudełka, a odwrotnej nigdzie nie znalazłem :cry: - co by porównać stemple

RW

RW 

Poland

Wysłany: 2014-01-26, 23:14   

Natrafiłem na pudełka innych marek papierosów i w tamtych przypadkach stemple cyfrowe określały datę produkcji

dzień.miesiąc.rok (2 ost cyfry roku)

Odpowiedz do tematu