Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: metali, poszukiwania, uzyciem, wykrywacza

Autor Wiadomość
Poszukiwania z użyciem wykrywacza metali
dick 

Poland

Wysłany: 2019-04-24, 16:10   Poszukiwania z użyciem wykrywacza metali
  Rodzaj kolekcji: polskie kapsle piwne/otwieracze polskich browarów/pocztówki Tarnowskich Gór

Taki artykuł własnie przeczytałem - LINK

Czy jakbym wyruszył do parku z wykrywaczem w celu poszukiwania kapsli piwnych, to też byłbym przestępcą? Czy kapsel jest zabytkiem, skarbem? Musiałbym go oddać państwu?

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
Kowalsik 

Poland

Wysłany: 2019-04-24, 18:27   
  Rodzaj kolekcji: Nietoperze, kapsle i plastykowe zakrętki polskie, zawieszki od herbaty

Żyjemy w kraju z tak debilnym prawe, ze pewnie tak. Swoją drogą - fajnie byłoby tak przekazać ileś tysięcy takich skarbów do WKZ ;)

FALUBAZ_ZG 

Poland

Wysłany: 2019-04-29, 15:57   
  Rodzaj kolekcji: metalowe odznaki sportowe, 2NG-> obojetnie jakie, piny, bilety zuzlowe

To pewnie plota, ale ziarno prawdy może w nim być. Obilo mi się o uszy, ze takie pozwolenie wydają od ręki tyle, że często skutkuje to nalotem smutnych panów szukających tego co ubiegający się o pozwolenie już znalazł.

Pozdrawiam
http://collections.pl/viewtopic.php?p=14604#14604 --> O mnie
http://www.odznakizuzlowe.pl.tl/ --> moja kolekcja odznak
Tylko FALUBAZ i węgierski styl życia na krawędzi!!!

pietras 

Poland

Wysłany: 2019-04-29, 16:06   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

Kiedyś przez chwilę się tym bawiłem, to wiem. Wszystko znalezione pod powierzchnią ziemi jest własnością państwa, bo to jest wyjątkowo poryte na tym punkcie. Jednak z drugiej strony normalnie są grupy pasjonatów i sprzedaż wykopków w internecie i nikt nikogo nie aresztuje. Chodzi tylko o to, co się znajdzie. Kapsli można szukać a starych monet już nie.

A. Zabytek to to, co ma co najmniej 50 lat. Kapsle przed I Wojenne już też :-)
Ostatnio zmieniony przez pietras 2019-04-29, 16:08, w całości zmieniany 1 raz  

morganghost 

Poland

Wysłany: 2019-05-09, 13:33   
  Rodzaj kolekcji: Znaczki, monety, widokówki

FALUBAZ_ZG napisał/a:
To pewnie plota, ale ziarno prawdy może w nim być. Obilo mi się o uszy, ze takie pozwolenie wydają od ręki tyle, że często skutkuje to nalotem smutnych panów szukających tego co ubiegający się o pozwolenie już znalazł.

Nie ziarnko tylko sama prawda. Od 1 stycznia 2018r. weszły nowe przepisy dotyczące kwalifikacji czynu "nielegalnych poszukiwań" dotychczas było to wykroczenie, a obecnie jest to przestępstwo:

Kod:
Art.109c. Kto  bez  pozwolenia  albo  wbrew  warunkom  pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

dick napisał/a:
Czy jakbym wyruszył do parku z wykrywaczem w celu poszukiwania kapsli piwnych, to też byłbym przestępcą? Czy kapsel jest zabytkiem, skarbem? Musiałbym go oddać państwu?

Problem polega na interpretacji słów: "poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków", to, że będziesz się tłumaczył, że szukasz kapsli, ktoś może zinterpretować, że równie dobrze możesz szukać czegokolwiek innego wartościowego, a kapsle to przykrywka. Przepis zaostrza odpowiedzialność karną dot. "nielegalnych poszukiwań", czyli niezależnie czego szukasz, jeśli nie masz papieru to jesteś z urzędu przestępcą ;)

Odpowiedz do tematu