Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: obrobki, podstawy, zdjec

Autor Wiadomość
Podstawy obróbki zdjęć
Prankster 

Poland

Wysłany: 2009-03-11, 23:12   Podstawy obróbki zdjęć
  Rodzaj kolekcji: numizmatyka

Dlaczego warto robić obróbkę zdjęć?

Jest kilka powodów dlaczego warto robić obróbkę zdjęć. Można w ten sposób zrekompensować swoje (lub sprzętowe) niedoskonałości, lepiej zaprezentować przedmiot, zmniejszyć wymiary i rozmiar zdjęcia, czy poprawić ich jakość.

Wielokrotnie widziałem na Allegro skany monet czy znaczków mające format kartki A4 i gdzieś w rogu była ledwo widoczna moneta. Również zdarzało mi się trafić na zdjęcia, gdzie robiono zdjęcie przedmiotu na stole i w tle było widać bałagan na tym stole.

Wybór programu

Sam Windows udostępnia bardzo prymitywne narzędzia, więc trzeba się posiłkować dodatkowymi programami, których jest przeogromna liczba. Programy do obróbki grafiki są bardzo różnorodne, od zwykłych przeglądarek grafiki (Pogląd obrazów w Windows) czy prostych programów typu Paint po zaawansowane i rozbudowane programy typu Photoshop.

Do naszych podstawowych potrzeb wystarczy pierwsza lepsza przeglądarka grafik. Może to być np. IrfanView, ACDSee, czy Picasa. Ja będę opisywał wszystko na przykładzie programu XnView, którego używam od lat.

Program można ściągnąć ze strony XnView.com - Download. Polecam wersję Standard albo Complete w postaci pliku zip [ZIP file (Multi-language)], ponieważ nie trzeba go instalować, wystarczy rozpakować w dowolnym folderze, no i dostępna jest polska wersja językowa.

Przejdźmy teraz do rzeczy.

Kadrowanie

Pierszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić z wykonanym przez nas zdjęciem (lub skanem), to kadrowanie. Kadrowanie w naszym przypadku to nic innego jak takie docięcie zdjęcia, aby został na nim sam fotografowany przedmiot.

Zademonstruję to na przykładzie zdjęć moich monet.

Jak widać na tym zdjęciu wokół interesującej mnie monety jest sporo zbędnej przestrzeni i widać fragmenty jeszcze kilku innych monet.

Trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy (w skrócie LPM) robimy prostokątne zaznaczenie w taki sposób, aby objęło ono całą monetę. Jeśli stwierdzimy, że trochę nam nie wyszło, to możemy najechać kursorem nad małe kwadraciki widoczne na linii obramowania i trzymając wciśnięty LPM zmienić rozmiar zaznaczenia.

Gdy już uzyskamy odpowiednie zaznaczenie, jak na poniższym zdjęciu, używamy narzędzia Przytnij (ikona ; menu Edycja - Przytnij; klawiatura Shift + X).

W ten sposób otrzymamy wykadrowane zdjęcie:

Poprawianie jakości

Zdjęcie które ja zrobiłem jest trochę szarawe, wypadałoby je więc trochę rozjaśnić. XnView ma sporo opcji do manipulacji, ale ja korzystam głównie z Poziomów (menu Obraz - Dostosuj - Poziomy...).

Otwiera się nam małe okno z wykresem poziomów.

Przesuwając punkty czerni i bieli obraz nam się rozjaśnia, o co dokładnie chodziło. Różnicę w wyglądzie widać już na zdjęciu.

Zachęcam do małego eksperymentowania z opcjami w menu Obraz - Dostosuj. W Menu Obraz - Mapa kolorów oraz na pasku narzędzi pod ikoną znajdują się opcje Automatyczne poziomy oraz Automatyczny kontrast, które często dają wystarczający efekt. W dodatku można się do nich dostać z poziomu Paska narzędzi, co jest szybsze i wygodniesze niż buszowanie w menu.

Skalowanie

Skalowanie jest to po prostu zmiana rozmiarów zdjęcia. Dzięki temu zdjęcie w całości się wyświetli na stronie, nie będzie powodowało rozjazdu strony (zdarza się), nie będzie trzeba go przewijać, no i co najważniejsze, będzie miało mniej kilobajtów. Jest to bardzo ważne na forach, gdzie można załączać zdjęcia jako załączniki i limit wielkości pliku wynosi np. 256kB, a nawet na Allegro, gdzie się dodatkowo płaci za zdjęcia powyżej 50kB.

W XnView skalowanie jest bardzo proste. Wybieramy z menu Obraz - Zmień rozmiar... albo wciskamy na klawiaturze Shift + S. Otworzy nam się okno:

Sprawdzamy, czy jest zaznaczona opcja Utrzymuj proporcje (zabezpiecza przed zniekształceniami obrazu) i podajemy odpowiednie wymiary. Najlepiej jest podawać szerokość. Dla potrzeb tego miniporadnika wybrałem szerokość zdjęć 600 pikseli. Efekt skalowania jest widoczny na dotychczasowych zdjęciach monety, ponieważ każde zostało tak przeskalowane.

Zapis

Do zapisu zdjęcia polecam użyć Plik - Zapisz jako... (ikona ) zamiast Plik - Zapisz. Dzięki temu nie stracimy oryginalnego zdjęcia, które może się przydać, jeśli trzeba będzie zamieścić dodatkowe (np. większe) zdjęcie przedmiotu.
Ostatnio zmieniony przez Wostr 2009-11-06, 18:10, w całości zmieniany 3 razy  

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
Wismat 

Poland

Wysłany: 2009-03-12, 18:16   
  Rodzaj kolekcji: kapsle, polskie plastikowe zakrętki

Gratuluję fajnego artykułu :)

Najchętniej kontaktuję się poprzez mail - wismat99@gmail.com

Wismat 

Poland

Wysłany: 2009-03-13, 20:53   

Jakby komuś brakowało przykładów to tutaj jest przykład, jak NIE NALEŻY POD ŻADNYM POZOREM robić zdjęcia ;)

recibista 

Poland

Wysłany: 2009-03-14, 08:01   
  Rodzaj kolekcji: rachunki z kas (bills of sale)

Wismat napisał/a:
Jakby komuś brakowało przykładów to tutaj jest przykład, jak NIE NALEŻY POD ŻADNYM POZOREM robić zdjęcia ;)

Co chcesz za kapcie i dywanik? :mrgreen:

Wymieniam się tylko jeśli wśród rachunków jest coś spoza Polski.

Prankster 

Poland

Wysłany: 2009-08-21, 23:51   

Poradnika część dalsza.

Ostatnio wypatrzyłem w XnView taką malutką funkcję, która zawsze uchodziła moich oczom. Do "usuwania" wydanych przedmiotów ze zdjęć używałem zwykłych programów graficznych typu Photoshop czy GIMP. Już nie muszę.

Wystarczy zaznaczyć fragment zdjęcia, który chcemy zaczernić i z menu Edycja wybieramy opcję Wyczyść. Powoduje to zaczernienie zaznaczonego fragmentu.

Efekty można zobaczyć na zdjęciach w moich wątkach w dziale Znaczki pocztowe i inne filatelia.

Wismat 

Poland

Wysłany: 2009-08-23, 18:18   

Ja jednak polecam do tego celu Painta i zwykłe zamazanie zdjęcia. Wtedy dobrze widać co jest dostępne a co nie. U Ciebie niektóre znaczki są tak jakby wpół ciemne i nie wiem czy jest dostępny, czy to tylko cień :)

Gość

Wysłany: 2009-08-23, 18:29   

8-) Ja wolę Photoshop-a do wszystkiego....

Rosomak 

Poland

Wysłany: 2009-08-23, 18:52   
  Rodzaj kolekcji: Rosomaki, monety, płyty z muzyką

Ja moge polecic Irfan View jest darmowy i potrafi wiekszosc co potrzebne kolekcjonerowi do obrobki zdjec :P
Dla mnie wlaczac gimpa lub photoshopa do takiej obrobki to jak jechanie tirem po paczke zapalek...

na linuxie polecam gthumb (GTK) lub gwenview (QT)

Prankster 

Poland

Wysłany: 2009-08-23, 20:09   

Marcinie, po co aż 3 programy, skoro można używać spokojnie jednego, małego, szybkiego i po polsku? Zanim u mnie zdąży się odpalić Fireworks, to w tym samym czasie w XnView zrobię co mam do zrobienia i jeszcze zdążę wgrać zdjęcie na serwer :).

IrfanView i XnView to ta sama grupa programów. Ja używam XnView, bo jest dla mnie wygodniejszy.

Bluefish 

Poland

Wysłany: 2009-10-30, 21:18   
  Rodzaj kolekcji: pocztówki, monety, banknoty, znaczki, bilety MZK z Opola

A moim zdaniem do tego celu najlepszy jest Slowview 1.0 RC2. Programik niewielki dzięki czemu otwiera się ekspresowo (u mnie poniżej 1 sekundy), ma wszystkie potrzebne funkcje (kadrowanie, wyostrzanie, zmiana poziomów jasność/gamma/kontrast, wycinanie) dostępne w łatwy sposób (nie trzeba się przebijać przez skomplikowane menu (jak to bywa np. w IrfanView). No i co najważniejsze program jest darmowy i przy odrobinie wprawy można 'dostosować' zdjęcie dosłownie w kilka sekund.

pietras 

Poland

Wysłany: 2009-11-08, 14:23   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe, parę brakujących kart Wielkie Bitwy

Ja tam używam jednego programu-edytora zdjęć w moim sagemie my411x :mrgreen:

warczp 

Poland

Wysłany: 2011-05-03, 10:27   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, odznaki-herby miast polskich, naklejki-wyróżniki krajów ( PL, D, RUS, ...), basset (kolekcja tematyczna)

Prankster, Dodałbym jeszcze do całego opisu jedną funkcję: "Obrót".
Zdarza się, że na zdjęciu lub skanie przedmiot wyszedł obrócony i przed kadrowaniem należałoby go ustawić w "pozycji pracy" (poziomo/pionowo z uwzględnieniem osi przedmiotu).
Oko ludzkie jest wyczulone na takie niedokładności.

Nieobrocone.JPG
Plik ściągnięto 7909 raz(y) 17,15 KB

FALUBAZ_ZG 

Poland

Wysłany: 2011-11-16, 11:38   
  Rodzaj kolekcji: metalowe odznaki sportowe, 2NG-> obojetnie jakie, piny, bilety zuzlowe

Czy i jaki jest maksymalny rozmiar zdjec wrzucanych na forum.
Czy mozna wrzucac wieksze niz standartowe 640x460, a forum samo standaryzuje rozmiar czy tem limit wymiarowy jest obowiazujacy?
Pozdrawiam.
http://collections.pl/viewtopic.php?p=14604#14604 --> O mnie
http://www.odznakizuzlowe.pl.tl/ --> moja kolekcja odznak
Tylko FALUBAZ i węgierski styl życia na krawędzi!!!

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2011-11-16, 13:30   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Maksymalny rozmiar zdjęć załączanych na forum to jest 300 Kb.
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 4 600 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

4kalif
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-03, 14:59   

fajny artykuł :)

pdurka 

Poland

Wysłany: 2016-12-02, 19:06   
  Rodzaj kolekcji: pocztówki, bilety, karty telefoniczne, naklejki, czasopisma,długopisy, breloki

małe przedmioty najlepiej zrobić zdjęcia w trybie makro i zbliżymy jak najbliżej jak potrafi aparat i żeby zmieściło się w kadrze, wtedy wychodzi zdjęcia wyraźnie i ostre, tak jak pokazałem moje kolekcje.
Jestem niedosłyszący, prawdopodobie tylko ja kolekcjonuję. Kolekcjonuję breloczki, smyczy, gadżety, zakładki na książki, długopisy i ołówki reklamowe i firmowe, wizytówki, pocztówki i znaczki pocztowe polskie

Odpowiedz do tematu