Wysłany: 2009-03-11, 23:12 Podstawy obróbki zdjęć oraz ich wstawianie przez Fotosika Rodzaj kolekcji: numizmatyka
Dlaczego warto robić obróbkę zdjęć?
Jest kilka powodów dlaczego warto robić obróbkę zdjęć. Można w ten sposób zrekompensować swoje (lub sprzętowe) niedoskonałości, lepiej zaprezentować przedmiot, zmniejszyć wymiary i rozmiar zdjęcia, czy poprawić ich jakość.
Wielokrotnie widziałem na Allegro skany monet czy znaczków mające format kartki A4 i gdzieś w rogu była ledwo widoczna moneta. Również zdarzało mi się trafić na zdjęcia, gdzie robiono zdjęcie przedmiotu na stole i w tle było widać bałagan na tym stole.
Wybór programu
Sam Windows udostępnia bardzo prymitywne narzędzia, więc trzeba się posiłkować dodatkowymi programami, których jest przeogromna liczba. Programy do obróbki grafiki są bardzo różnorodne, od zwykłych przeglądarek grafiki (Pogląd obrazów w Windows) czy prostych programów typu Paint po zaawansowane i rozbudowane programy typu Photoshop.
Do naszych podstawowych potrzeb wystarczy pierwsza lepsza przeglądarka grafik. Może to być np. IrfanView, ACDSee, czy Picasa. Ja będę opisywał wszystko na przykładzie programu XnView, którego używam od lat.
Program można ściągnąć ze strony XnView.com - Download. Polecam wersję Standard albo Complete w postaci pliku zip [ZIP file (Multi-language)], ponieważ nie trzeba go instalować, wystarczy rozpakować w dowolnym folderze, no i dostępna jest polska wersja językowa.
Przejdźmy teraz do rzeczy.
Kadrowanie
Pierszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić z wykonanym przez nas zdjęciem (lub skanem), to kadrowanie. Kadrowanie w naszym przypadku to nic innego jak takie docięcie zdjęcia, aby został na nim sam fotografowany przedmiot.
Zademonstruję to na przykładzie zdjęć moich monet.
Jak widać na tym zdjęciu wokół interesującej mnie monety jest sporo zbędnej przestrzeni i widać fragmenty jeszcze kilku innych monet.
Trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy (w skrócie LPM) robimy prostokątne zaznaczenie w taki sposób, aby objęło ono całą monetę. Jeśli stwierdzimy, że trochę nam nie wyszło, to możemy najechać kursorem nad małe kwadraciki widoczne na linii obramowania i trzymając wciśnięty LPM zmienić rozmiar zaznaczenia.
Gdy już uzyskamy odpowiednie zaznaczenie, jak na poniższym zdjęciu, używamy narzędzia Przytnij (ikona ; menu Edycja - Przytnij; klawiatura Shift + X).
W ten sposób otrzymamy wykadrowane zdjęcie:
Poprawianie jakości
Zdjęcie które ja zrobiłem jest trochę szarawe, wypadałoby je więc trochę rozjaśnić. XnView ma sporo opcji do manipulacji, ale ja korzystam głównie z Poziomów (menu Obraz - Dostosuj - Poziomy...).
Otwiera się nam małe okno z wykresem poziomów.
Przesuwając punkty czerni i bieli obraz nam się rozjaśnia, o co dokładnie chodziło. Różnicę w wyglądzie widać już na zdjęciu.
Zachęcam do małego eksperymentowania z opcjami w menu Obraz - Dostosuj. W Menu Obraz - Mapa kolorów oraz na pasku narzędzi pod ikoną znajdują się opcje Automatyczne poziomy oraz Automatyczny kontrast, które często dają wystarczający efekt. W dodatku można się do nich dostać z poziomu Paska narzędzi, co jest szybsze i wygodniesze niż buszowanie w menu.
Skalowanie
Skalowanie jest to po prostu zmiana rozmiarów zdjęcia. Dzięki temu zdjęcie w całości się wyświetli na stronie, nie będzie powodowało rozjazdu strony (zdarza się), nie będzie trzeba go przewijać, no i co najważniejsze, będzie miało mniej kilobajtów. Jest to bardzo ważne na forach, gdzie można załączać zdjęcia jako załączniki i limit wielkości pliku wynosi np. 256kB, a nawet na Allegro, gdzie się dodatkowo płaci za zdjęcia powyżej 50kB.
W XnView skalowanie jest bardzo proste. Wybieramy z menu Obraz - Zmień rozmiar... albo wciskamy na klawiaturze Shift + S. Otworzy nam się okno:
Sprawdzamy, czy jest zaznaczona opcja Utrzymuj proporcje (zabezpiecza przed zniekształceniami obrazu) i podajemy odpowiednie wymiary. Najlepiej jest podawać szerokość. Dla potrzeb tego miniporadnika wybrałem szerokość zdjęć 600 pikseli. Efekt skalowania jest widoczny na dotychczasowych zdjęciach monety, ponieważ każde zostało tak przeskalowane.
Zapis
Do zapisu zdjęcia polecam użyć Plik - Zapisz jako... (ikona ) zamiast Plik - Zapisz. Dzięki temu nie stracimy oryginalnego zdjęcia, które może się przydać, jeśli trzeba będzie zamieścić dodatkowe (np. większe) zdjęcie przedmiotu.
Ostatnio zmieniony przez domimuseums 2018-03-05, 09:26, w całości zmieniany 5 razy
Wysłany: 2009-08-21, 23:51
Rodzaj kolekcji: numizmatyka
Poradnika część dalsza.
Ostatnio wypatrzyłem w XnView taką malutką funkcję, która zawsze uchodziła moich oczom. Do "usuwania" wydanych przedmiotów ze zdjęć używałem zwykłych programów graficznych typu Photoshop czy GIMP. Już nie muszę.
Wystarczy zaznaczyć fragment zdjęcia, który chcemy zaczernić i z menu Edycja wybieramy opcję Wyczyść. Powoduje to zaczernienie zaznaczonego fragmentu.
Wysłany: 2009-08-23, 18:18
Rodzaj kolekcji: kapsle, polskie plastikowe zakrętki
Ja jednak polecam do tego celu Painta i zwykłe zamazanie zdjęcia. Wtedy dobrze widać co jest dostępne a co nie. U Ciebie niektóre znaczki są tak jakby wpół ciemne i nie wiem czy jest dostępny, czy to tylko cień :)
Wysłany: 2009-08-23, 18:52
Rodzaj kolekcji: monety, płyty z muzyką, pendrive
Ja moge polecic Irfan View jest darmowy i potrafi wiekszosc co potrzebne kolekcjonerowi do obrobki zdjec :P
Dla mnie wlaczac gimpa lub photoshopa do takiej obrobki to jak jechanie tirem po paczke zapalek...
Wysłany: 2009-08-23, 20:09
Rodzaj kolekcji: numizmatyka
Marcinie, po co aż 3 programy, skoro można używać spokojnie jednego, małego, szybkiego i po polsku? Zanim u mnie zdąży się odpalić Fireworks, to w tym samym czasie w XnView zrobię co mam do zrobienia i jeszcze zdążę wgrać zdjęcie na serwer :).
IrfanView i XnView to ta sama grupa programów. Ja używam XnView, bo jest dla mnie wygodniejszy.
Wysłany: 2009-10-30, 21:18
Rodzaj kolekcji: pocztówki, monety, banknoty, znaczki, bilety MZK z Opola
A moim zdaniem do tego celu najlepszy jest Slowview 1.0 RC2. Programik niewielki dzięki czemu otwiera się ekspresowo (u mnie poniżej 1 sekundy), ma wszystkie potrzebne funkcje (kadrowanie, wyostrzanie, zmiana poziomów jasność/gamma/kontrast, wycinanie) dostępne w łatwy sposób (nie trzeba się przebijać przez skomplikowane menu (jak to bywa np. w IrfanView). No i co najważniejsze program jest darmowy i przy odrobinie wprawy można 'dostosować' zdjęcie dosłownie w kilka sekund.
Wysłany: 2009-11-08, 14:23
Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe
Ja tam używam jednego programu-edytora zdjęć w moim sagemie my411x
_________________ "-Jestem prawdziwym kolekcjonerem.
-Tak,wiem.Jest pan jedyną osobą,która widząc obrazek kobiety w samej skórze,patrzy jaką szpilką jest przypięty."
http://mojekolekcje.pl.tl/
Wysłany: 2011-05-03, 10:27
Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)
Prankster, Dodałbym jeszcze do całego opisu jedną funkcję: "Obrót".
Zdarza się, że na zdjęciu lub skanie przedmiot wyszedł obrócony i przed kadrowaniem należałoby go ustawić w "pozycji pracy" (poziomo/pionowo z uwzględnieniem osi przedmiotu).
Oko ludzkie jest wyczulone na takie niedokładności.
Nieobrocone.JPG
Plik ściągnięto 11570 raz(y) 17,15 KB
_________________ "Miarą człowieka jest bardziej jego hobby niż zawód."
Robert Byrne (°ᴥ°)
Mam na wymianę . . Poszukuję
Czy i jaki jest maksymalny rozmiar zdjec wrzucanych na forum.
Czy mozna wrzucac wieksze niz standartowe 640x460, a forum samo standaryzuje rozmiar czy tem limit wymiarowy jest obowiazujacy?
Pozdrawiam.
Wysłany: 2011-11-16, 13:30
Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...
Maksymalny rozmiar zdjęć załączanych na forum to jest 300 Kb.
_________________ Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!
małe przedmioty najlepiej zrobić zdjęcia w trybie makro i zbliżymy jak najbliżej jak potrafi aparat i żeby zmieściło się w kadrze, wtedy wychodzi zdjęcia wyraźnie i ostre, tak jak pokazałem moje kolekcje.
_________________ Jestem niedosłyszący, prawdopodobie tylko ja kolekcjonuję. Kolekcjonuję breloczki, smyczy, gadżety, zakładki na książki, długopisy i ołówki reklamowe i firmowe, wizytówki, pocztówki i znaczki pocztowe polskie
Wysłany: 2018-03-05, 09:24
Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...
Tutaj będzie dobre miejsce na pomoc z fotosikiem!
_________________ Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum