Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: kolekcjonerskie, lwowa, moje, reminiscencje

Autor Wiadomość
Moje reminiscencje kolekcjonerskie ze Lwowa
tom 

Poland

Wysłany: 2019-06-09, 12:05   Moje reminiscencje kolekcjonerskie ze Lwowa
  Rodzaj kolekcji: autografy

W ub. tygodniu miałem okazję przez 7 dni przebywać we Lwowie. Przez ten okres m.in buszowałem po pchlich targach,gdzie wyszukiwałem perełek kolekcjonerskich. O wrażeniach napiszę parę słów.
Mała uwaga; Naczytałem się na różnych forach,gdzie skarżą się ludzie ,że we Lwowie nie mogli się dogadać,że nikt tam nie zna angielskiego itp. Tacy ludzie chcą się dowartościować,bo prawie wszyscy rozmawiają po Polsku,nawet ludzie młodzi a rozumieją wszyscy.
Oto mój przegląd kilku profili kolekcji.
AUTOGRAFY;
moja dziedzina. Zależało mi żeby odnależć stare świadectwa politechniki lwowskiej,indeksy itp.Widziałem kiedyś,że składali na nich podpisy m.in Stefan Banach,Ignacy Mościcki. Niestaety pan miał tylko świadectwa gimnazjalne a podpisy na nich umieszczone niewiele mi mówiły. Miał natomiast b. ciekawy elementarz z początku wieku i gdyby nie ubytki kupił bym bez wahania.
Chciałem skorzystać z okazji i zdobyć podpis drugiego sekretarza JP2 arc. M.Mokrzyckiego. Poszedłem sobie na msze polską do katedry, również by porozmawiać ze starymi,jeszcze żyjącymi lwowiakami. Msza skończyła się,gdy do katedry wkroczyli smutni panowie a z nimi p. prezydentowa Agata Duda. Podobno przyjechała do lwowskich dzieci. Skorzystałem z okazji. Miałem widokówki z katedrą i poprosiłem o podpis. W tym momencie zdecydowanie odsunął mnie ochroniarz,ale ks prałąt Nikiel,proboszcz zabrał pocztówkę i przekazał pierwszej damie. Tak zyskałem podpis i jeszcze na drugiej pocztówce wpisał się ks. proboszcz katedry lwowskiej. Zaproponował mi nawet audiencję u ks Mokrzyckiego,ale w terminie gdzie miałem już bilet do opery na Jezioro Łabędzie i nie mogłem skorzystać.
Zauważyłem ,że księża tam sa b. serdeczni. Taca jest obszyta suknem z wyciętym na środku otworem,by bardzo biedni emeryci (średnia emerytura Polaków to 200 zł-naprawdę ) nie odczuwali upokorzenia względem bardziej zamożnych. Mogli by się od tych księzy uczyć; Głodzie ,Nycze i inne pasibrzuchy ,którym wciąż mało.

BILETY;
Transport we Lwowie jest b tani. Bilet kosztuje 70 gr.Kara za jazdę bez biletu 8 zł.Sama jazda to hardcore,może dostarczyć sporo wrażeń.Tramwaje skaczą na nieremontowanych od lat torowiskach. Bilety do kupienia u motorniczych. Parę jazd zaliczyłem i bilety są dostępne dla kolekcjonerów na wymianę.
Odnośnie autobusów. Pojechałem na obrzeża i kupiłem u kierowcy bilet tzn zapłaciłem i czekałem na bilet,którego mi nie dał. Zauważyłem,że inni też płacili i nie dostali biletu.Potem się dowiedziałem ,że to reguła.
Inne bilety; do opery,muzeów, itp. również są dla zainteresowanych

ODZNAKI
jest ich dosłownie mnóstwo i różnych. Sam oglądałem się za przedwojenną Pogoni Lwów. Natomiast odznaki muzeów,skansenów, którymi interesuje się mój przyjaciel było dosyć sporo. Szczególnie dwie piękne odznaki muzeum kawy we Lwowie. Wykonane w emalii,chyba z lat 70-tyc.Teraz takich odznak się już nie robi. Sprzedający widząc ,że się im przeglądam rzucił cenę 100 uhr to jest 14 zł za dwie a gdy się oddalałem znizył do 50 uhr. Nie kupiłem zostawiłem je dla domimuseumsa,pewnie będzie miał okazję.
Natomiast w muzeum arsenału kupiłem sobie fajną przypinkę z napisem muzeum. Może być na wymianę,nie zbieram a odznaka ma ładny motyw. Dla zainteresowanych mogę przesłać fotke.

Pocztówki,mundury, militaria z czasów wojny, legitymację KGB.
Jest tego dużo. Nowoczesne mundury ,buty itp spotkałem najtańsze poza centrum. Najciekawsze dokumenty i sprzęt wojskowy na targu koło opery. Nie wiem czy to kogoś interesuje. W razie czego informacje na pw.

We wrześniu Toronto,ale nie wiem czy tam się kupi coś atrakcyjnego dla kolekcjonerów.-Tomasz.

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
pietras 

Poland

Wysłany: 2019-06-09, 16:01   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

Wszystkie próby popisów angielskim za Bugiem są uznawane za cyrk. Tam każdy zrozumie polski a co drugi uzna go jeszcze za rosyjski albo białoruski :-) A nie było na targach może starych, radzieckich zapałek? Zestawów drewnianych pamiątkowych np.?

tom 

Poland

Wysłany: 2019-06-09, 16:08   

Wiesz, nawet pomyślałem o tych zapałkach-naprawdę. Były jakieś reklamówki, ale współczesne. Pewnie masz, ale ze staroci nie widziałem nic. Pewnie bym to nawet kupił z ciekawości.

tom 

Poland

Wysłany: 2019-06-10, 13:16   

Dzięki za wszystkie maile. Zostało jeszcze 10 biletów,które mogę rozdać. Warunek, koperta zwrotna ,zaadresowana.Pozdrawiam.

Carycek1 

Poland

Wysłany: 2019-06-11, 17:46   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

Będąc w zeszłym roku we Lwowie, mogę polecić Wam zwłaszcza targowisko staroci, znajdujące się koło Cerkwi Wołoskiej. Sporo monet, również z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przedwojennej Polski, czy oczywiście ZSRR. Miejsce to słynie przede wszystkim z handlu używanymi książkami. B. blisko znajduje się przystanek tramwajowy. Sama Cerkiew Wołoska z kolei znajduje się b. blisko Rynku, przez który również przejeżdżają tramwaje. Transport publiczny, jak napisał tom, jest b. tani. O ile pamiętam, jest 9-10 linii tramwajowych, linie trolejbusowe (z których nie korzystałem) i przede wszystkim marszrutki (małe, "pospieszne autobusy, którymi można dostać się w każdy praktycznie zakątek miasta).

Język - Ukraińcy często rozumieją polski, starsi nierzadko znają go komunikatywnie. Ludzie w wieku lat 40 i poniżej często mówią po angielsku (! jeden Ukrainiec, zapytany o drogę, wolał rozmawiać po angielsku, niż moim łamanym ukraińskim). Generalnie we Lwowie kładzie się duży nacisk na naukę angielskiego (reklamowane są liczne kursy, nawet darmowe). Mieszkańcy Lwowa mówią albo czystym ukraińskim, albo tzw. surżykiem (mieszanką ukraińskiego i rosyjskiego) - dlatego w większości, wydawało mi się, że ludzie na ulicy mówią po rosyjsku.
Z kolei wynajęcie w biurach turystycznych polskojęzycznego przewodnika na Rynku nie stanowi żadnego problemu (latem są dostępni praktycznie od ręki).

Tyle, jeśli chodzi o moje wspomnienia z tego pięknego i swojskiego miasta :)

Odpowiedz do tematu