Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: kolekcja, moja, rodzina

Autor Wiadomość
Moja Kolekcja, Rodzina i...
warczp 

Poland

Wysłany: 2010-05-14, 18:03   Moja Kolekcja, Rodzina i...
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Słyszałem taki kawał:

Dziewczyna do chłopaka:
- Ciągle rozmawiamy o mnie. Porozmawiajmy dla odmiany o tobie. Na przykład: co sądzisz o mnie...

Tak sobie myślę, że dominuje na tym Forum tematyka: moja Kolekcja, moje zdobycze kolekcjonerskie, moje odczucia w kolekcjonowaniu.
Może dla odmiany napiszemy jak nasze hobby odbiera najbliższa rodzina i znajomi?
Czy wspierają, a może patrzą niechętnie?
Co sądzą o "braku szafy z gumy"?
A może najbliższa rodzina też coś z zapałem zbiera?

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
beatkaaa119922 

Poland

Wysłany: 2010-05-14, 18:19   
  Rodzaj kolekcji: bilety komunikacji miejskiej, wizytówki z kotami

Moja rodzinka mnie wspiera, zaangażowali swoich znajomych w zbieranie już nie tylko biletow ale i rożnych innych rzeczy, sami też zbierają
a znajomi na początku sie śmieli że zbieram bilety, ale teraz sami mi je przynoszą :)

warczp 

Poland

Wysłany: 2010-05-15, 15:27   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

U mnie w domu nikt oprócz mnie nie jest typowym kolekcjonerem. Moja Żonka zbiera pieczątki turystyczne, lecz raczej tylko te, które sama zdobyła.
Czasem wychodzi problem braku miejsca, ale obecnie doszliśmy do pewnego porozumienia. Nie mam może aktywnego wsparcia w moim kolekcjonowaniu, ale gdy opowiadam o nim to Żonka słucha :-)
Ogólnie jestem typem, który musi coś zbierać. Myślę, że zostało to u mnie w domu zakceptowane, choć nie powiem trochę to trwało ;-)

natala-figlara
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-15, 17:10   

Moi rodzice szanują moje hobby, wspierają mnie, zabierają na różne targi kolekcjonerskie. Choć mama czasem się dziwi, że całe kieszonkowe wydaję na monety, karty telefoniczne- ale pomaga mi podejmować czasem trudne decyzje dotyczące kupna ;] Tato zawsze przywiezie z zagranicy jakieś drobiazgi kolekcjonerskie ;]

Po za tym jak wiecie hoduję storczyki, mam ich ponad 50, mieszkam w bloku, więc dokucza mi brak miejsca. Moja mama również wciagnęła się w hodowlę, sama planuje jak mi zrobić orchidarium....ale ja na razie odpuszczę- brak miejsca...

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2010-11-13, 00:26   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Interesujący temat a zajrzałem z czystej ciekawości. W mojej rodzinie jedynie mój Tata zawsze zbierał tzw. "starocie". Tak to było postrzegane przez większość rodziny i dopiero po jakimś czasie okazywało się że poza wartością czysto sentymentalną ma to dużą wartość kolekcjonerską. Kolekcjonowaliśmy razem znaczki pocztowe czyli zaczątki domowej filatelistyki tzn. ojciec je wyszukiwał, kupował lub innymi drogami (również konspiracyjnymi) zdobywał a ja miałem ten wielki zaszczyt, jako ukochany smarkul, umieścić pensetą w klaserze. Poza tym z rzadka spotykałem w życiu kolekcjonerów. W tej chwili część mojej rodziny i znajomych z każdego wyjazdu przywozi mi jakąś odznakę - niekoniecznie z muzeum :) Od momentu dołączenia do tego forum pojawiły się też inne zdobycze kolekcjonerskie jak bilety, korki itp.
Żona już przywykła do tego że przynoszę lub przysyłają mi do domu jakieś "kłujące blaszki" :) ale twardo postawiła sprawę a propos wieszania gablot z odznakami na ścianie.
Pozostaje album i szuflada w ktorej przechowuję swoje odznaki. Córka mi pomaga i za każdym razem to ona pierwsza rozpakowuję jakąś paczkę lub list i jest pierwszym krytykiem danej odznaki. Słyszę czasem "ale fajna odznaka" lub "ale badziewie" :)
Dla mnie oczywiście nigdy nie ma "badziewia" są odznaki ciekawe i bardzo ciekawe.
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

pietras 

Poland

Wysłany: 2010-11-19, 15:09   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

Moja rodzina ma dziwne podejście do moich głównych kolekcji. Monety-ok, bo ładne, kiedyś będą wartościowe a dziadek zbierał i nic mu z głową nie jest. Zapałki- eee...? No ale już ich w domu nie zabraknie, jak trzeba będzie zapalić w kominku i na sylwestra rakiety. A może znaczkami się zajmij? Tata ci oddał swoje klasery a ty je schowałeś i nic.
Ostatnio zmieniony przez pietras 2015-11-10, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  

Rosomak 

Poland

Wysłany: 2010-11-19, 17:01   
  Rodzaj kolekcji: Rosomaki, monety, płyty z muzyką

Podejrzewam, że wcześniej Twoja kolekcja zapałek będzie wartościowsza niż GNy. Poza rocznikiem '95 w GNach nie ma nic wartościowego. Sami zobaczcie monety okolicznościowe PRLu, teraz nie są nic warte, a na dodatek były robione z lepszego stopu. Nie martw się Pietras u mnie jest podobnie. A jeszcze jak srebrną monetę zobaczą to już liczą jej wartość w setkach :D Tacy są ludzie... Ci co nie kolekcjonują widzą kolekcjonowanie przez pryzmat pieniędzy. Bo dla nich nielogiczne jest gromadzenie czegoś co nie posiada wartości materialnej. W zasadzie spoza świata kolekcjonerskiego tylko jedna koleżanka mi pomaga w kolekcjonowaniu i pamięta co kolekcjonuje (pozostali znajomi wiedzą ale raczej nie pomagają).
U mnie w rodzinie nie ma nikogo poza mną kto by się tym zajmował.

A co do szafy z gumy właśnie stwierdziłem, że czas się pozbyć 95% rzeczy. Dlatego w razie jakby ktoś miał coś na oku to wiecie gdzie mnie szukać :)

Aleksis 

Poland

Wysłany: 2010-11-19, 17:54   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty

Ja już kiedyś pisałam, że pochodzę z rodziny kolekcjonerskiej ;) Moi rodzice zbierali mnóstwo rzeczy: koperty z Janem Pawłem II, naszycia z "łezkami", monety, banknoty, starocie, figurki z Kinder Niespodzianki, znaczki i zapewne jeszcze coś o czym zapomniałam/nie wiem.

Także nie tyle, że mam wsparcie w rodzinie, co raczej dobrze rozumieją co z czym. A jeśli chodzi o brak miejsca, to trochę doskwiera, ale mam twarde postanowienie, żeby zrobić porządek (niezmiennie od pół roku).
Pocztówki gotochi.

warczp 

Poland

Wysłany: 2010-11-19, 20:45   

Co do wspierania w kolekcji korków to faktycznie większe wsparcie mam u Kolegów z pracy i od naszego Dostawcy.
Nawet mój Dyrektor :-D i Prezes :-D regularnie przynoszą mi nowe nabytki zdobyte w Polsce i za granicą :-)
To jest bardzo miłe gdy na moim biurku w Firmie przez ileś godzin leżą przede mną nowe okazy.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2010-11-20, 00:25   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Rosomak, nie bądź taki, są koledzy i koleżanki którzy pamiętają co kolekcjonujesz :)

Co do zachwycania się swoimi nowymi zdobyczami to potwierdzam że miło jest przez jakiś czas pozostawić swoje okazy na wierzchu i co jakiś czas zerkac na nie dumnym i zadowolonym wzrokiem :-D
Inną radość sprawia mi podpytywanie żony czy coś przyszło dziś pocztą na co kochana wspołmałżonka odpowiada że nic nie zauważyła a po powrocie jest miła niespodzianka w postaci przesyłki lub przesyłek, czy to z forum czy od innego "darczyńcy" :-)

Przy tym całym kolekcjonowaniu nie wiem czy kontakt z ludźmi nie jest najprzyjemniejszy i poznawanie nowych osób. Co o tym sądzicie?
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.

Rosomak 

Poland

Wysłany: 2010-11-20, 07:42   

domimuseums napisał/a:
Rosomak, nie bądź taki, są koledzy i koleżanki którzy pamiętają co kolekcjonujesz :)

Rosomak napisał/a:
W zasadzie spoza świata kolekcjonerskiego tylko jedna koleżanka mi pomaga w kolekcjonowaniu

Ty jesteś z tego świata kolekcjonerskiego :)

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2010-12-21, 22:14   

Namawiam moją córkę aby coś zbierała i staram się dorzucać jej rożne pomysły i co za tym idzie i fanty. Na razie jest na etapie smyczek i zakładek do książek. Zobaczymy czy wytrzyma próbę czasu czy porzuci w kąt. Czasem po jakimś czasie człowiek wraca do swoich zainteresowań z dzieciństwa :-D

warczp 

Poland

Wysłany: 2012-01-30, 14:36   

Podrzucę ciekawostkę z innej strony: miałem do czynienia z chłopakiem i dziewczyną, którzy dzięki kolekcjonowaniu biletów komunikacji miejskiej... założyli rodzinę :-)
A dodatkowo kolekcjonowanie musiało być bardzo silnym magnesem bo oboje byli z dwóch krańców Polski!

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2012-01-30, 15:26   

Słyszałem o tej parze. Czy to nie Ci którzy prowadzą stronkę internetową na temat biletów i mają już sporą ich kolekcję?

warczp 

Poland

Wysłany: 2012-01-30, 15:32   

Ogromną!
Tak - to oni - sympatyczne jednostki :-)

Rosomak 

Poland

Wysłany: 2012-01-30, 16:55   

To chyba oczywiste, gdyby mieszkali koło siebie to większość kolekcji by im się pokrywało :)

warczp 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 20:57   

Kiedyś pisałem, że większe wsparcie w kolekcjonowaniu korków mam u Kolegów z pracy niż od domowników.
Właśnie dziś popatrzyłem na listę osób przynoszących mi korki "tak po prostu" i stwierdziłem, że jest też trochę osób, które przynoszą mi korki dzięki Jej działaniu i opowiadaniu o mojej Kolekcji.

A jak u Was zmieniło się na przestrzeni lat nastawienie w domu do kolekcjonowania?

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 21:17   
  Rodzaj kolekcji: Stare pocztówki

U mnie już przestali zadawać pytania, ale chyba wciąż nie rozumieją. Nauczyłem jednak rodzinę, powoli uczę znajomych, że każdy przedmiot jest walorem, dla kogoś ma znaczenie. Tak więc jeżeli komuś wypisze się długopis, zje czekoladę, skasuje bilet w autobusie itp. itd. nie wyrzuca ich. Taki rygor. Niestety przez nagminne zrywanie się kontaktów z kolekcjonerami z całej Polski (i nie tylko) wiele rzeczy mimo ustalonych wymian leży mi miesiącami w domu... Dlatego też ostatnimi czasy MOCNO wietrzę szafki i jeżeli tylko widzę okazję na jakąkolwiek wymianę to staję na głowie, by ją przeprowadzić dokładając do tego miliony gratisów jako wabik. Co do samych kolekcji - jak niektórzy mogli już zauważyć - równie mocno ograniczyłem ilość przyjmowanych fantów na forum. Nie można kolekcjonować wszystkiego, niestety. Mam za duże ambicje i ochotę na kolekcjonerstwo jak na moje warunki przestrzenne i... pieniężne. Skupiłem się więc na tym co ma dla mnie największe znaczenie, inne kolekcje też są... ale w stanie wyciszenia, czekają aż nadejdzie ich moment - obecnie np. układam monety w klaserach, aby skrzętnie je ukryć gdzieś hen wysoko na szafie, pozostaną tylko bimetale oraz 2ng, które staram się na bieżąco uzupełniać, o.

dick 

Poland

Wysłany: 2015-11-09, 09:12   
  Rodzaj kolekcji: polskie kapsle piwne/otwieracze polskich browarów/pocztówki Tarnowskich Gór

U mnie również pogodzenie się z faktem, że mąż/ojciec ma "bzika".
Jeśli chodzi o kapsle, to małżonka toleruje zbieractwo, jednak wciąż mi suszy głowę o sam sposób ich pozyskiwania - tzn. kupowanie piw :). Tym bardziej, że zaraziłem dwójkę przyjaciół kolekcjonowaniem, więc każde piwo z nowym kapslem nabywam razy 3.
A kinderki, choć zbieractwo trochę zaniechane, to rozniosło się po rodzinie. Szczególnie teściowa, która bywa często u sąsiadów zza Odry, jest pomocna. Chcąc zadowolić zięcia, z każdej wyprawy przywozi ze dwie garście rozkosznych figurek. A i o kapslach nie zapomina.
Rodzinka (małżowinka i córa) nie załapała bakcyla zbieractwa, jednak "gumowe szafy" bardziej przydałyby się na ich kolekcje odzieżowe (ciuchy, buty, torebki) niż na moje skarby.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2015-11-09, 11:20   

Moje Panie nadal uważają że mam pewnego rodzaju "bzika" ale nie patrzą już na mnie z politowaniem :-D

Nawet przywożą mi z różnych wycieczek i wypadów odznaki.
Najbardziej podoba mi się to że pamiętają o mnie... :-D

Eworu 

Poland

Wysłany: 2015-11-09, 19:55   
  Rodzaj kolekcji: Breloki

U mnie jest różnie. Dziadek ,jeden wujek, drugi i mama zajmowali się kolekcjonowanie znaczków. Dziadek zbierał do tego różne ciekawe fanty, choć nie było to ukierunkowane w żaden sposób. Na szczęście miał oko do przedmiotów i większości z nich rośnie teraz wartość, część nawet włączyłem do swojej kolekcji :-D
Na moje breloki patrzą trochę wilkiem. Na początku bardzo się to im podobało. Potem gdy rozpocząłem wymiany i targ staroci w szerszym zakresie to już mniej im się to spodobało. Bo brudne, niewiadomo kto to i gdzie trzymał itd. Obecnie już się z tym oswoili, tylko teraz przeszkadza im ilość :-D .
Ale nie mogę narzekać na rozszerzanie kolekcji-cała rodzina i znajomi pamiętają i podrzucają mi breloki.
Obecnie w mojej rodzinie poza mną wujek kolekcjonuje korki od wina(ale niestety nie tak jak ty warczp, po prostu jak wypije to zostawia ale nie skupia się na nich) moja siostra która oczywiście też musi zbierać breloki-przecież nie może być gorsza :-D . Jakiś czas temu zbierała jeszcze karty Panini. Do tego dochodzi moja kuzynka(która też jest na forum obecna-może to czytasz :-P ) zbierająca saszetki z herbatą i cukier z kawiarni(takie saszetki dołączane do kawy). Wśród moich znajomych też się kolekcjonerzy znajdą-jeden zbiera szaliki piłkarskie i znaczki samochodowe, drugi modele samochodów a jakbym podpytał to pewnie więcej osób by się znalazło.
Ostatnio zmieniony przez Eworu 2018-08-28, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  

warczp 

Poland

Wysłany: 2015-11-09, 20:47   

Eworu napisał/a:
Obecnie w mojej rodzinie poza mną wujek kolekcjonuje korki od wina(ale niestety nie tak jak ty warczp, po prostu jak wypije to zostawia ale nie skupia się na nich) (...)

Nie widzę przeciwwskazań żeby w czasie Pierwszego Ogólnopolskiego Zlotu Kolekcjonerów zrzeszonych przy internetowym Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych :-) wymienić te korki na inne, które przywiozę (daj tylko znać ile ich jest). Nie omieszkam przywieźć "z górką". Tak Wujek zdecydowanie nie będzie stratny, a i ja zyskam :-)

pietras 

Poland

Wysłany: 2015-11-10, 15:18   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

Jak w rodzinie nie ma odpowiednich genów, to zrozumienia nie będzie. Wsparcie może być, jak się wyjaśni co i kiedy zostawiać, ale zrozumienia nie. Więc mi zostaje liczyć na dziadka-wiecznego numizmatyka i tatę, który umie znaleźć w pracy najróżniejsze rzeczy, np. miecz dwuręczny :-D Tak to właśnie idzie w linii męskiej :-)

Najlepiej mieć nierozumiejących ale pomocnych kolegów. Wtedy nie ma problemów, gdy inkasuję na wyjeździe wszystkie bilety muzealne, podstawkę do piwa czy cukier do zamówionej herbaty :-)

jacek72 

Poland

Wysłany: 2015-11-10, 16:20   
  Rodzaj kolekcji: guziki,banknoty,przedmioty związane z Podlasiem

W moim przypadku to chyba kwestia genów.Mój dziadek był kolekcjonerem i pierwsze moje kolekcje-filatelistyczna i numizmatyczne zostały właśnie założone przez Niego.Do 1988, to były dwa tematy którymi się zajmowałem-pozostałe starocie jakie trafiałem,przekazywałem dziadkowi.Niestety kolekcję dziadka odziedziczył stryj.
Od 1988 zbieram ,wszelakie dobro na własny rachunek,przez te ponad ćwieć wieku uzbierało się tego na dwa pokoje i przedpokój i zastanawiam się gdzie mógłbym powiesić jescze kilka półek.
Rodzina i znajomi wspierają mnie w moim hobby-wiele rzeczy z mojej kolekcji to dary.
Poniżej skan folderu z wystawy w Muzeum Podlaskim w Białymstoku,na której była przedstawiana m.in. kolekcja mego dziadka.

IMG.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 176,79 KB

warczp 

Poland

Wysłany: 2015-11-10, 16:46   

jacek72 napisał/a:
W moim przypadku to chyba kwestia genów.Mój dziadek był kolekcjonerem (...)

Krótko mówiąc jesteś ;-) dziedzicznie obciążony!
Kolekcjoner z Dziada-Pradziada!

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2015-11-11, 12:41   

W moim przypadku to też kwestia chyba genów - pierwsza kolekcja była filatelistyczna, założona przez mojego ojca.
Strasznie mnie wtedy to kręciło jak mogłem jako kilkuletni chłopak wkładać znaczki do klasera... a potem oglądać je po kilkanaście razy.
Bardzo mi się podobały znaczki zagraniczne - były takie kolorowe a nazwy niektórych państw skąd pochodziły były takie egzotyczne. Szukałem tych krajów potem na mapie...

Carycek1 

Poland

Wysłany: 2015-11-11, 14:06   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

W moim przypadku cała rodzina bliższa i dalsza zaczęła mi pomagać w kolekcjonowaniu. Dotyczyło to również znajomych. Początkowo dzięki temu wzbogaciłem swoje zasoby. Jeśli natomiast chodzi o same znaczki, to początkowo przejąłem zbiór Mamy i Taty, tworząc bazę. Rodzice również raz wspomogli mnie zakupem klaserów starych znaczków jako prezent-niespodziankę.
Hobby jako takie okazało się bardzo przydatne w sprawach towarzyskich. Jako człowiekowi o szerokich zainteresowaniach, mający ciekawe osiągnięcia, trudno było ot tak, od razu powiedzieć o tym, co mnie interesuje. Dłużej niż znaczkami i monetami interesowałem się turystyką, ale jest to dość ogólne (ale stąd na przykład uwielbiam znaczki z budynkami i krajobrazami). Natomiast monety jako moje hobby często interesowały ludzi jako coś niecodziennego, a jednocześnie sympatycznego. Od pewnego momentu, nawet szukając pracy, zacząłem wpisywać kolekcjonerstwo do swojego CV. Niekiedy na rozmowach kwalifikacyjnych budzi to zainteresowanie. Spotkałem się z pytaniami ile mam znaczków, albo który z nich jest najstarszy.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-05-04, 22:02   

Niech inni napiszą swoje odczucia i przemyślenia :-P

warczp 

Poland

Wysłany: 2017-05-05, 04:23   

Gdyby ich Rodzina była "za" - mieliby co napisać. Gdyby była "przeciw" - byłoby co napisać.
Pewnie nie mają co napisać, (wiem - podpuszczam) bo... nie mają Rodzin ;-)

Dorotadusia 

Poland

Wysłany: 2017-05-07, 17:28   
  Rodzaj kolekcji: pocztówki,piny,lalki,2NG,starocie,opakowania czekolad,słonie

Mnie rodzina wspomaga w kolekcjonowaniu.Każdy ma już dobry sposób co mi kupić w prezencie.Mąż robi dodatkowe półki na słonie:) :mrgreen: U mnie każdy ma swoje hobby i każdy każdego wspiera.I ja też mam podpowiedzi co komu kupić w prezencie :lol: :lol:

Odpowiedz do tematu