Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: kolekcjonerstwo, mnie..., nauczylo

Autor Wiadomość
Kolekcjonerstwo nauczyło mnie...
MarcinW 

Poland

Wysłany: 2016-03-22, 20:54   Kolekcjonerstwo nauczyło mnie...
  Rodzaj kolekcji: Stare pocztówki

Ahoj, tak sobie myślałem o kolekcjonerstwie i zastanawiałem się czego mnie nauczyło. Zapewne jest tego dużo, ale zacznę od banału - potrafię perfekcyjnie otwierać opakowania po czekoladach, wiadomo - aby kolekcjonerzy tych walorów mogli otrzymać ode mnie nienaruszone egzemplarze. Z każdą kolejną czekoladką czuję się jak saper, niekiedy jeden niewłaściwy ruch i nieszczęście gotowe, a to zagięcie, a to naderwanie, czy nie daj Bóg urwanie kawałka! :-D A jak to wygląda u Was, czego się nauczyliście dzięki swoim pasjom? :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez MarcinW 2016-03-22, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
domimuseums 

Poland

Wysłany: 2016-03-22, 22:59   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

I otwierać piwo - przypomniały mi się młodzieńcze metody :-D

Albo mówię do Pani kasjerki (ta Pani od kasowania biletów) w muzeum: "proszę tak przerwać aby nie uszkodzić biletu" :-D

I ukłucie szpilki boli bardzo krótką chwilę ;-)
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

warczp 

Poland

Wysłany: 2016-03-23, 04:59   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Dzięki kolekcjonowaniu wszedłem na to Forum, poznałem nowych Ludzi, dowiedziałem się co inni kolekcjonują, poznałem ich historie kolekcjonerskie, znalazłem swoją kolekcję, poznałem dużo ciekawych wiadomości o o korkach, produkcji, producentach, nie nudzę się tylko układam korki, zdobywam walory do wymian, przeprowadzam wymiany, mam możliwość rozmów i spotykania innych kolekcjonerów na żywo i na Forum.
Jest ciekawie :-)

Carycek1 

Poland

Wysłany: 2016-03-23, 17:57   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

Dzięki kolekcjonerstwu...
Tutaj mógłbym dużo opowiadać, wbrew pozorom uzbierało się sporo unikatowych doświadczeń. Nauczyłem się m.in. tworzyć opakowania do paczek, stałem się stałym bywalcem Poczty, rozwinąłem umiejętności 'logistyczne', umiem dokładnie liczyć pieniądze (nie są już tylko pieniędzmi, które "trzeba zarabiać na chleb" :-P ), stałem się bardziej otwarty na ludzi i umiem lepiej z nimi negocjować, nie tylko podszkoliłem j. obce, ale również zacząłem uczyć się nowych.
Ponadto zdobyłem nieco doświadczenia w fotografowaniu (w końcu oferując coś na wymianę, trzeba to sfotografować) oraz zacząłem zajmować się okazjonalnym handlem (oczywiście poza naszym forum- tu należy szanować Regulamin;-). Poszerzyłem również swoje znajomości, a nawet wydaje mi się, że dzięki kolekcjonerstwu bardziej dojrzałem (wbrew obiegowym opiniom, nie jest to przedłużenie dzieciństwa).

Dorotadusia 

Poland

Wysłany: 2016-03-24, 22:30   
  Rodzaj kolekcji: pocztówki,piny,lalki,2NG,starocie,opakowania czekolad,słonie

Dzięki kolekcjonerstwu wiem,że nigdy nie będę się nudzić.Czasem słysze,że jak ktoś traci pracę lub idzie na emeryturę nie wie co ma robić. Nabyłam albo rozwinęłam też umiejętności opisane w postach wyżej.Nauczyłam się obsługiwać programy do obróbki zdjęć. I oczywiście znajomości-bardzo ważna rzecz:):):)

pietras 

Poland

Wysłany: 2016-03-31, 09:45   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

Poszerzył mi się katalog rzeczy, które ludzie zbierają, więc rozglądam się w poszukiwaniu wokół siebie jeszcze uważniej :-)

betewu 

Poland

Wysłany: 2016-04-03, 11:19   
  Rodzaj kolekcji: bilety, stemple turystyczne

Ja dzięki kolekcjonerstwu z jeszcze większą lubością zaczytuje się w książkach geograficznych i historycznych. Z jeszcze większą satysfakcją przeglądam albumy ze zdjęciami malarstwa, architektury, historii sztuki, podróżnicze, poradniki globtroterskie i tym podobne wydawnictwa widząc jak wiele z przedstawianych tam obiektów sam już mogłem zobaczyć. A dlaczego mogłem? Bo kiedyś tam trafił mi się bardzo ładny bilet z tego miejsca. Potem zasiadłem do internetu, odwiedziłem bibliotekę, sięgnąłem po prasę i dowiedziałem się o tym miejscu kilka ciekawych rzeczy i stwierdziłem, że chciałbym to miejsce zobaczyć na własne oczy. To skłoniło mnie, aby część wynagrodzenia odłożyć na wycieczkę, aparat oraz inny sprzęt ułatwiający mi realizację tego zamierzenia. Po czym przyszedł moment, że na własnych nogach stanąłem przed wybranym obiektem i na własne oczy mogłem przekonać się, czy to co poznałem na odległość odpowiada rzeczywistości. Przy okazji poznałem ludzi i kulturę miejsca do którego się udałem. Spędziłem radośnie czas słuchając dźwięków mnie otaczających, czułem zapach spalin oraz aromaty potraw spożywanych tam właśnie i rozmyślałem, gdzie zaprowadziła mnie fascynacja wywołana jakimś tam papierkiem, który trafił poprzez moje ręce do katalogu moich zbiorów. Potem wróciłem do domu, zrzuciłem z aparatu zdjęcia, którymi następnie podzieliłem się ze znajomymi i rodziną wspominając wyjazd, a bilet, który to wszystko rozpoczął zaczął żyć trochę innym życiem niż przed wyjazdem.
Wszystko powyższe, kiedy już odwiedziłem jakąś liczbę miejsc wywołało chęć podzielenia się tym ze światem. Więc nauczyłem się jak korzystać z internetu, aby dzielić się swoją fascynacją z innymi na blogu. Może nie jestem erudytą i mistrzem fotografii, ale cieszy mnie, że blog jest odwiedzany i napędza mnie to do pokazywania kolejnych miejsc i powiązanych z nimi biletów z mojej kolekcji.
Ale, że nie wszystkie miejsca mogą być przeze mnie odwiedzone osobiście nauczyłem się prosić o pomoc innych kolekcjonerów o powiększanie mojej kolekcji i dostarczanie mi informacji o miejscach z których pochodzą bilety zasilające moją kolekcję. Jednocześnie zacząłem dostrzegać, że każda rzecz może być dla kogoś cennym eksponatem w jakiejś kolekcji więc odkładam teraz przeróżne dziwne przedmioty licząc, że znajdą się kiedyś w rękach podobnego do mnie wariata. Cieszę się, że mogę pomóc innym rozwijać zainteresowania i wzbogacać czyjeś kolekcje.
Tak więc kolekcjonerstwo nauczyło mnie dosyć dużo i nie wiem jakim byłbym człowiekiem, gdyby nie ono.

Eworu 

Poland

Wysłany: 2016-04-05, 11:31   
  Rodzaj kolekcji: Breloki

Jednym z plusów jest przekonanie się do stron typu forum. Ze swoimi brelokami nie miałem wyjścia i musiałem się tu zarejestrować, bo poza tym forum nie ma ich nigdzie indziej. Dzięki temu przekonałem się że forma forum jest bardzo przyjemna i w tej chwili rozwijam się jeszcze na paru innych(nie koniecznie kolekcjonerskich). Do tego poznałem masę specjalistów do których mogę się wracać. Nawet jeśli kogoś nie ma już na forum, to niektórych mam w znajomych na facebooku. Gdy podczas swoich wypraw znajdę coś militarnego, muzealnego, piwnego itp to mogę od razu zwrócić się do zaufanych ekspertów którzy nie będą zaniżać klasy, wartości przedmiotu żeby go zdobyć :-P
Ostatnio zmieniony przez Eworu 2018-08-28, 12:12, w całości zmieniany 1 raz  

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-05-04, 21:59   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

A inni?
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.

Carycek1 

Poland

Wysłany: 2017-05-05, 20:29   
  Rodzaj kolekcji: monety, banknoty, żetony, znaczki, koperty FDC, karty pocztowe, mapy, przewodniki

Tu są wyłącznie "starzy wyjadacze" :-D

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-05-05, 20:58   

Starzy, młodzi... wszyscy mają to samo prawo :-D
Zapraszam.

beatkaaa119922 

Poland

Wysłany: 2017-05-06, 12:00   
  Rodzaj kolekcji: bilety komunikacji miejskiej, wizytówki z kotami

Kolekcjonerstwo nauczyło mnie... Cieszyć się z małych rzeczy, z drobnostek. Mały bilet na chodniku, zbliżam się do niego i już widze że go nie mam jeszcze w swojej kolekcji. I ta radość na jego widok:D Nauczyło mnie też - patrzeć pod nogi - nie tylko bilety można znaleźć na ziemi:D
Albo: W życiu są gorsze i lepsze chwile - czasem już nie mam siły na nic, nic się nie układa tak jak trzeba. Wtedy przychodzi list - otwieram i mam chwile radości, zapominam o problemach ;)

Poznałam też sporo życzliwych osób i chociaż nie znamy się osobiście, nigdy się nie widzieliśmy, wymieniamy tylko maile albo wiadomości na facebooku to zawsze mogę na nich liczyć, w każdej sprawie, nie tylko kolekcjonerskiej.

I jeszcze nauczyło mnie że wszystko może się przydać. np ktoś z rodziny zje czekoladę, idzie wyrzucić opakowanie - a ja na cały dom"nie wyrzucajjjj, ja to moge wymienić na biletyyyy " :D

warczp 

Poland

Wysłany: 2017-05-06, 17:38   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

Wymiany pozwalają zapoznać się z inną tematyką niż moja.
Pomysły na kolekcjonowanie innych osób są przyczynkiem do zdobywania nowych wiadomości, a to bardzo lubię.
I na giełdach czy targach kolekcjonerskich mam więcej rzeczy do zdobywania :-) I znowu dzięki temu uczę się nowego.
Dziś dowiedziałem się np., że w gronie kolekcjonerów znaczków funkcjonuje potwierdzanie autentyczności znaczków i poświadzczanie tego specjalną pieczątką od tyłu. Dobre.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-05-06, 18:23   

Tego też nie wiedziałem... proszę ile można się dowiedzieć :-D

W sumie nie napisałem tak naprawdę nic od siebie - nie przebiję tu moich przedmówców szczególnie Tomka -betewu. Bo z nim się zgadzam i nie mam dużo do dodania.

Dzięki kolekcjonowaniu odznak a teraz i varsavianów poznałem wiele ciekawych osób. I to uważam za najcenniejsze. Poza tym nigdy nie napisałbym tyle maili do muzeów. Do większości amerykańskich i kanadyjskich muzeów wysłałem maile, to samo się tyczy polskich i części europejskich muzeów. Przy okazji tak jak Carycek wspomniał - musiałem szlifować język angielski i nie opierać się tylko na translatorach bo zabawne konteksty wychodziły :-D

Poza tym mam zagospodarowany czas, mam na co wydawać ostatnie pieniądze ;-) i sprawia mi dużą przyjemność powiększanie jak i oglądanie kolekcji. Swojej jak i czyiś, nawet najbardziej zakręconych... :-D
Bo może tylko my kolekcjonerzy jesteśmy normalni ;-)

warczp 

Poland

Wysłany: 2017-05-06, 22:28   

domimuseums napisał/a:
Bo może tylko my kolekcjonerzy jesteśmy normalni ;-)

Jak mawiał Szwejk (cytuję z pamięci):
"Gdyby wszyscy ludzie byli normalni to co drugi z tej normalności by zgłupiał"

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-05-26, 08:37   

Często trzeba dużo wykazać cierpliwości aby jakiś eksponat/fant trafił do naszej kolekcji. Bywa i tak że jak przejdzie przed nosem to już możemy nigdy go nie zobaczyć.

Płonita 

Poland

Wysłany: 2017-05-26, 19:35   
  Rodzaj kolekcji: bilety komunikacji miejskiej i kolejowe, wiszące anioły

Czytam wszystkie powyższe posty... I na pewno mogę się zgodzić z każdym z osobna! :)

Od siebie mogę napisać jeszcze pewne rzeczy... Kolekcjonerstwo nauczyło mnie:
- doceniania teraźniejszości: uzupełniania kolekcji o aktualne "eksponaty" jest równie ważne, co tych starszych, ponieważ z biegiem czasu tworzy się całkiem szeroka, historyczna kolekcja
- traktowanie każdej kolekcji (nie tylko z własnej działki) właśnie jako dbanie o historię miasta / regionu / Polski, tylko z różnych perspektyw
- nawiązywania znajomości: czasem z nieśmiałego człowieka może zrobić się osoba kontaktowa przez motywację rozszerzenia kolekcji ;-)
- cieszenia się z drobnostek, nawet znalezionych na chodniku czy w lesie (jaki jest mój szok czasem, kiedy idąc lasem zobaczę bilet) :-D

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2017-07-12, 12:25   

..i dodam sobie. Nauczyło mnie również, że dużo fajniej jest dawać, niż brać. :D Na moim biurku rośnie tylko sterta walorów dla poszczególnych kolegów i koleżanek po fachu. :P

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2017-07-21, 14:37   

A czy pokory Was nauczyło? :-)

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2018-07-04, 14:24   

Kolekcjonerstwo nauczyło mnie, iż świat jest pełen barwnych osobowości. Dowiedziałem ponadto, że nie ma w przyrodzie kogoś takiego, jak kolekcjoner o ograniczonych horyzontach. Ten, który sądzi inaczej natrafił zapewne tylko na zwykłego zbieracza rzeczy różnych lub pospolitego handlarza.

Kolekcjonerstwo nauczyło mnie jednak również tego, że niekiedy nie trzeba się starać, bo jest wtedy tylko gorzej, a - jak powiada pewne porzekadło - nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Czasem, żeby wygrać, chociażby i z własnymi ideałami, trzeba po prostu odpuścić.

pietras 

Poland

Wysłany: 2018-07-04, 22:18   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

To 1000 post Marcina :-)

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2018-07-04, 23:11   

I z tego co zapowiedział chyba ostatni :-|

Odpowiedz do tematu