Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: glosowania, karta

Autor Wiadomość
Karta do głosowania
monika_z 

Poland

Wysłany: 2018-05-09, 17:49   Karta do głosowania
  Rodzaj kolekcji: Bilety autobusowe i kolejowe, kapsle polskie

Może temat nie do końca zgodny z działem, bo przedmiotu nie muszę identyfikować, ale chciałam zasięgnąć opinii na inny temat.
Otóż posiadam coś takiego, jak oryginalna karta do głosowania w wyborach prezydenckich z 2005 roku Tusk vs Kaczyński.
Chciałabym się poradzić w następujących kwestiach:

1) czy takie coś mogłabym wystawić np. na Allegro albo na giełdzie staroci? Czy nie będzie przypału? (Jakby nie było, kart nie można wynosić z lokalu wyborczego). Od razu mówię, że to nie ja wyniosłam, a pewnie przy ewentualnej transakcji byłabym o to posądzona :mrgreen:
2) ile takie coś może być w ogóle warte? Zważywszy głównie na tragiczne losy zwycięzcy tych wyborów, którymi do tej pory żyje prawie cała Polska (chcąc nie chcąc).

Moja kolekcja biletów

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
domimuseums 

Poland

Wysłany: 2018-05-09, 21:45   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Coś takiego znalazłem:
"Art. 248 kodeksu karnego
Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum: (…)
3) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,
– podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Prokuratura uważa, że wyniesienie karty do głosowania z lokalu jest niszczeniem bądź ukrywaniem (bo na pewno nie uszkodzeniem, przerabianiem lub podrabianiem) dokumentu wyborczego, jednak swej wspaniałomyślności wnioskuje o warunkowe umorzenie ze względu na nieznaczny stopień szkodliwości społecznej — to miło, przecież zagrożenie jest „do lat 3”. Minus warunkowego umorzenia to oczywiście nagrabione w Krajowym Rejestrze Karnym.

Tak czy inaczej jestem w niezłym szoku, ponieważ kompletnie nie zgadzam się z pomysłem, że wyniesienie przez wyborcę otrzymanej karty do głosowania może zostać zakwalifikowane jako jakiekolwiek przestępstwo. Co innego gdyby dowiedziono, że sprawcy chcieli przekazać kartę komuś innemu (art. 248 pkt 5 kk) — no i właśnie: skoro przepis mówi o odstąpieniu niewykorzystanej karty do głosowania przed zakończeniem głosowania, to pośrednio dopuszcza możliwość wystąpienia takiego stanu: trwa głosowanie i są jakieś niewykorzystane karteluszki. Skąd się wzięły? Wyjścia są dwa — komisja bierze z kupki i podaje dalej, albo wyborca wynosi swoją pustą kartę na zewnątrz.
(Nawiasem mówiąc cała redakcja art. 248 kk podpowiada mi, że jego adresatem są raczej osoby bliżej zaangażowane w wybory; no może oprócz właśnie celowego zniszczenia lub kradzieży dokumentów, którego to przestępstwa może się dopuścić „każdy”, jak i tegoż odstąpienia niewykorzystanej karty. Pozostałe to raczej tematy dla kogoś, kto macza palce w organizację wyborów, gromadzenie poparcie dla kandydatów, etc.)"
za www.czasopismo.legeartis.org

Raczej nie wystawiałbym tego na allegro.
Jest wtedy czarno na białym że chciałaś się pozbyć i przekazać komuś kartę odpłatnie choć minęło 13 lat :->
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

monika_z 

Poland

Wysłany: 2018-05-10, 07:28   
  Rodzaj kolekcji: Bilety autobusowe i kolejowe, kapsle polskie

Dzięki za podrzucenie tego artykułu.
Co prawda rozumiem, że przepisy miałyby zastosowanie, jeśli te wybory byłyby teraz lub w niedalekiej przeszłości. Minęło jednak 13 lat jak wspomniałeś, więc pytanie, czy mogliby się o to teraz czepiać? Poza tym, musieliby udowodnić, że to ja tę kartę wyniosłam, a w jaki sposób to zrobią?

A przekazanie karty komuś innemu ma sens, jeśli później ktoś ją wrzuci do urny.
No i musi to nastąpić jeszcze podczas trwania głosowania... A tak się przecież nie stało.

Boję się jednak ryzykować, bo w tym kraju nigdy nic nie wiadomo. A z drugiej strony szkoda tej karty, bo myślę, że na pewno znajdzie się jakiś fanatyk widzący ją w swojej kolekcji :-P

Moja kolekcja biletów

gilus32 

Poland

Wysłany: 2018-05-10, 13:17   
  Rodzaj kolekcji: Autografy, pocztówki

A w autokratycznej Rosji jakby łatwiej :-) : https://pl.sputniknews.com/russia-elections-2018-news/201803187572936-wybory-2018-rosja-lowca-kart-do-glosowania/
Pocztówki z Wielunia i Ziemi Wieluńskiej /Wieluń,Wieruszów,Praszka,Bolesławiec,Działoszyn,Osjaków,Biała,Krzeczów,Toporów, Walichnowy,Sokolniki,Wierzchlas,Kamion,Konopnica,Dzietrzniki,Dzietrzkowice,Ożarów,Łubnice,Mokrsko,Szynkielów,Naramice/ i autografy.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2018-05-10, 13:39   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Nigdy nie wiadomo czy się kiedyś nie przydadzą :-P

- Oddałeś swój głos?
- Tak! Ale jeszcze nie wrzuciłem do urny! :-P
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

gilus32 

Poland

Wysłany: 2018-05-10, 13:41   
  Rodzaj kolekcji: Autografy, pocztówki

Karty na Allegro też były wystawiane: https://archiwum.allegro.pl/oferta/3142-prl-karta-do-glosowania-w-referendum-1987-i5309305148.html . A w Polsce też ludzie zbierają: http://fakty.interia.pl/p...ania,nId,787301 . Rzecznik Praw Obywatelskich też się tym zajmował: https://www.rpo.gov.pl/pl...y-do-glosowania , http://fakty.interia.pl/p...nia,nId,787301.
Pozdrawiam
Pocztówki z Wielunia i Ziemi Wieluńskiej /Wieluń,Wieruszów,Praszka,Bolesławiec,Działoszyn,Osjaków,Biała,Krzeczów,Toporów, Walichnowy,Sokolniki,Wierzchlas,Kamion,Konopnica,Dzietrzniki,Dzietrzkowice,Ożarów,Łubnice,Mokrsko,Szynkielów,Naramice/ i autografy.
Ostatnio zmieniony przez gilus32 2018-05-10, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  

pietras 

Poland

Wysłany: 2018-05-10, 18:59   
  Rodzaj kolekcji: zapałki reklamowe

W ogóle w naszym prawie słowo "kolekcjonerskie" potrafi obejść niejeden zakaz. Np. to nie jest dopalacz-narkotyk, tylko ziołowy produkt kolekcjonerski. To nie nikotyna w płynie, to kolekcjonerski fluid. To nie kałach, to w pełni sprawna kolekcjonerska replika. To nie bilet na mecz, to kolekcjonerski szalik klubowy a bilet gratis :-)

Odpowiedz do tematu