Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: izba, ksawery, lokietek, pozarnictwo, pozarniczej, straz, tradycji

Autor Wiadomość
Izba Tradycji Pożarniczej - Ksawery Łokietek
Ksawery 

Poland

Wysłany: 2018-03-12, 16:58   Izba Tradycji Pożarniczej - Ksawery Łokietek
  Rodzaj kolekcji: Pożarnictwo

Izba Tradycji Pożarniczej Komorów

Nazywam się Ksawery, mam 16 lat i uczęszczam do 1 klasy Liceum. Aktualnie nikt z mojej bliskiej rodziny nie jest strażakiem, ale pomimo tego moja przygoda ze strażą pożarną zaczęła się wiele lat temu. W 2009 roku moja babcia zabrała mnie do OSP w Milanówku, wtedy po raz pierwszy tak blisko zobaczyłem wozy strażackie. Od razu po wizycie zapisałem się do tamtejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, której członkiem jestem do dnia dzisiejszego. Milanówek znajduje się 10 km. od Komorowa, więc potrzebowałem czegoś bliżej. W 2015 roku wstąpiłem w szeregi MDP w Nowej Wsi, której byłem współzałożycielem i pierwszym członkiem. Aktualnie jestem jej dowódcą. Pożarnictwo, to moja największa, ale nie jedyna pasja. Jestem również młodszym ratownikiem WOPR, krótkofalowcem i ratownikiem wolontariuszem w Drużynie Ratownictwa Rowerowego. Od samego początku bardzo wspiera mnie rodzina, a szczególnie mama. A jakie były początki moich zbiorów? Kiedyś w kioskach pojawiła się kolekcja wozów strażackich. Kupowałem modele i zrobiłem sobie wystawkę w pokoju. Potrzebowałem czegoś więcej i tak pod koniec 2016 roku powstał pomysł stworzenia Izby Tradycji Pożarniczej. Od zawsze gromadziłem przedmioty związane ze strażą, wystarczyło je zebrać w jednym miejscu i opisać. Izba powstała w dniu kiedy od swojego wujka, byłego strażaka, dostałem 7 hełmów strażackich i kolekcję składającą się z 38 modeli wozów pożarniczych. Moja mama pozwoliła mi wykorzystać pomieszczenie w piwnicy naszego domu i pomogła zainstalować pierwsze półki. Na początku tworzenia kolekcji skupiłem się na odnalezieniu w domu wszystkich przedmiotów związanych ze strażą i tak powoli malutkie pomieszczenie się zapełniało. W całym przedsięwzięciu tworzenia Izby bardzo pomaga mi mama, babcia, młodszy brat i siostra. Kolejny etap to zbudowanie strony na Facebooku, która dzisiaj ma ponad 500 polubień. Zawsze raz w tygodniu, czasami częściej, umieszczam posty dotyczące historii pożarnictwa czy nowych eksponatów. Podczas wszelkich wyjazdów za granicę staram się odwiedzać tamtejsze jednostki ochrony przeciwpożarowej, aby poznawać jak pracują tam strażacy i zbierać doświadczenie. To niesamowite jak strażacy strażaków wspaniale przyjmują. Właśnie z tymi wycieczkami związany jest największy sukces mojej strony. Niedawno opublikowana seria pt. ,,Straż Pożarna w Izraelu i Palestynie", której pierwszą część zobaczyło 14 tyś. osób. Po utworzeniu strony skoncentrowałem się na powiększaniu kolekcji. Eksponaty w większości kupujemy w internecie, ale również na bazarach i targach staroci. Znajdują się dobrzy ludzie, którzy przekazują za darmo nam swoje eksponaty. W tym miejscu tym cudownym osobom chciałbym z całego serca podziękować. Pozyskiwane eksponaty często są w słabym stanie, dlatego je odnawiam. Odrestaurowałem gaśnicę śniegową z czasów PRLu, pozyskaną z kościoła w Milanówku (gaśnica dalej sprawna), również dałem nowe życie bosakowi strażackiemu zakupionemu na bazarze. Obecnie jestem w trakcie renowacji prądownicy prostej W75, wyłowionej z jeziora. W mojej kolekcji jest wiele eksponatów. Posiadam 12 hełmów strażackich, 110 różnych modeli samochodów pożarniczych. W moich zbiorach znajduje się również około 30 publikacji książkowych związanych z pożarnictwem. Poza tymi eksponatami mam naszywki, czapki, mundury, znaczki pocztowe i podręczny sprzęt gaśniczy. Do najciekawszych eksponatów należą: gaśnica na dwutlenek węgla z 1968 r., ręcznie kuty bosak strażacki, mundur ćwiczebny Obrony Cywilnej z 1988 r. i unikat w skali kraju, sikawka konna wykonana przeze mnie z klocków LEGO. Kolekcja stale się powiększa i muszę pomyśleć o nowym lokum . Zwiedzanie rozpoczyna się od pokazu slajdów dotyczących walki z pożarami w PRLu. W Izbie znajdują się następujące wystawy p.t.: Mundury Strażackie, Oznaki, Odznaki, Odznaczenia i Medale, Hełmy Strażackie, Jak Strażacy w PRLu walczyli z ogniem?, Podręczny Sprzęt Gaśniczy, Centralne Muzeum Pożarnictwa, Literatura Pożarnicza, Remiza Strażacka, Samochody Pożarnicze, Straż Pożarna na Świecie. Niedawno podczas obchodów Gminnego Dnia Wolontariusza w Michałowicach, wspólnie z MDP Nowa Wieś, przygotowaliśmy wystawę. Budziła ona ogromne zainteresowanie i wiele pytań. Osoby chcące przekazać eksponaty, podjąć współpracę lub zwiedzić Izbę proszone są o kontakt przez facebooka.
Prowadzę prywatną kolekcję pożarniczą pod nazwą "Izba Tradycji Pożarniczej". Zbieram wszystkie przedmioty związane z pożarnictwem i strażą pożarną. Zapraszam na moją stronę https://www.facebook.com/IzbaTradycjiPozarniczej/

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
Ferenc 

Poland

Wysłany: 2018-03-12, 17:21   
  Rodzaj kolekcji: pocztówki,bilety,odznaki,naszywki,prasa konspiracyjna

Podeślij adres na pw - coś postaram się wysłać

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2018-03-12, 17:42   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Gratuluję serdecznie Ksawery! :-D

Już rozmawialiśmy przez FB ale jestem w szoku jakie masz zainteresowania, nabyte umiejętności i z jakim entuzjazmem do tego podchodzisz! Czy Ty aby na pewno masz 16 lat ;-)

Życzę rozbudowywania kolekcji, owocnych wymian i liczę na tę naszywkę izby w przyszłości :-D

ps. i będę chciał odwiedzić Twoją Izbą po przeprowadzce.
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!
Ostatnio zmieniony przez domimuseums 2018-03-12, 21:15, w całości zmieniany 2 razy  

gilus32 

Poland

Wysłany: 2018-03-12, 20:16   
  Rodzaj kolekcji: Autografy, pocztówki

Kiedyś gdzieś tam doczytałem, że Krzysztof Ibisz zbiera pocztówki z wozami strażackimi i wysłałem mu pocztówkę wydaną z okazji 135-lecia OSP w Wieluniu (skan) i otrzymałem autograf z podziękowaniem. Tak nawiasem mówiąc, często obśmiewany w internecie prezenter interesuje się historią przedwojennej Warszawy (prawie jak Dominik - http://gazetaolsztynska.p...l#axzz59ZAQK6YH ). Podaj swój adres na PW, może coś znajdę w swoich papciochach. Pozdrawiam i życzę powodzenia w powiększaniu kolekcji.

135_lat_OSP_Wieluń.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 121,65 KB

Ibisz_autograf.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 66,31 KB

Pocztówki z Wielunia i Ziemi Wieluńskiej /Wieluń,Wieruszów,Praszka,Bolesławiec,Działoszyn,Osjaków,Biała,Krzeczów,Toporów, Walichnowy,Sokolniki,Wierzchlas,Kamion,Konopnica,Dzietrzniki,Dzietrzkowice,Ożarów,Łubnice,Mokrsko,Szynkielów,Naramice/ i autografy.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2018-03-12, 21:22   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Heniu, no to mnie rozbroiłeś z Krzysztofem Ibiszem. Jestem zaskoczony bardzo jego zainteresowaniami a spotkałem go niedawno na stacji benzynowej przy autostradzie. Zagadałbym, jak słowo daję... i jakiś namiar bym mu zostawił na siebie :-D
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!

Ksawery 

Poland

Wysłany: 2018-03-13, 04:56   

To się z Panem Ibiszem niespodziwał :-)
Napisałem pv
Prowadzę prywatną kolekcję pożarniczą pod nazwą "Izba Tradycji Pożarniczej". Zbieram wszystkie przedmioty związane z pożarnictwem i strażą pożarną. Zapraszam na moją stronę https://www.facebook.com/IzbaTradycjiPozarniczej/

warczp 

Poland

Wysłany: 2018-03-13, 20:26   
  Rodzaj kolekcji: Korki od win, basset (kolekcja tematyczna), odznaki-herby miast polskich, naklejki z kodami krajów ( PL,D,RUS,...)

domimuseums napisał/a:
Czy Ty aby na pewno masz 16 lat ;-)

16 lat życia i 18 lat pożarnictwa :-)

RE-WE-LA-CJA!

Powodzenia :-D

Ksawery 

Poland

Wysłany: 2018-03-14, 06:05   

warczp, Dzięki!

FALUBAZ_ZG 

Poland

Wysłany: 2018-03-30, 20:28   
  Rodzaj kolekcji: metalowe odznaki sportowe, 2NG-> obojetnie jakie, piny, bilety zuzlowe

W dość dziwnych okolicznościach wszedłem dziś w posiadania regulaminu dla OSP z roku 1953. Należał do OSP Chomętowo o czym świadczy pieczątka wewnątrz. Byłbyś zainteresowany?
Pozdrawiam
http://collections.pl/viewtopic.php?p=14604#14604 --> O mnie
http://www.odznakizuzlowe.pl.tl/ --> moja kolekcja odznak
Tylko FALUBAZ i węgierski styl życia na krawędzi!!!

Ksawery 

Poland

Wysłany: 2018-03-31, 16:42   

FALUBAZ_ZG, Oczywiście! Proszę o informacje na pw

Odpowiedz do tematu