Collections.pl używa cookies w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z witryny, do tworzenia anonimowych statystyk oraz w celach reklamowych.

Jeżeli nie blokujesz cookies poprzez ustawienia swojej przeglądarki, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisywanie w pamięci urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OK
Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych Strona Główna Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

Tu Twoja kolekcja nabierze rumieńców!

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: button, czy, nie, odznaka

Autor Wiadomość
Czy button to nie odznaka?
MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 18:57   Czy button to nie odznaka?
  Rodzaj kolekcji: Stare pocztówki

Cześć i czołem!

Zadając dziś pewne pytanie na Facebooku odnośnie wcześniejszych wersji pewnej odznaki dostałem taką oto odpowiedź:

Cytat:
To nie jest odznaka. To jest tak tzw button. Pamiątka, przypinka coś co w wielu obszarach zastąpiło plakietkę

Lekko zbladłem, gdy to przeczytałem. Czy rzeczywiście button nie jest odznaką? Czyżbym całe życie żył w błędzie? Dla mnie button jest po prostu węższym określeniem dla pewnego typu odznaki - okrągłej, z zapięciem na agrafkę lub "półautomatyczną", sprężystą szpilkę. Odznaki rozumiem jako najszerszy zbiór, w nim zawierają się m.in. piny (zapięcie na igłę), wpinki (wsuwane w klapę na pręcik), plakietki (też na agrafkę ale nie okrągłe i zazwyczaj plastykowe). Jak Wy to rozumiecie?

I kolejna odpowiedź z którą się mogę zgodzić pod pewnym warunkiem:

Cytat:
jak zwał tak zwał. dla mnie odznaka wręczana jest za coś a buton otrzymywał każdy kto się zjawił na pamiątkę

Faktycznie odznaki często daje się w ramach gratyfikacji, ale czy tylko? Plakietki, buttony wydają się w takim przypadku bardziej... barbarzyńskie, chyba...
Ostatnio zmieniony przez MarcinW 2015-11-08, 19:00, w całości zmieniany 1 raz  

Pomóż głodnym dzieciom - Kliknij w brzuszek pajacyka!
kemustek 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 19:03   
  Rodzaj kolekcji: Karty SIM, Pudełka zapałek, Papierosy

Zapewne czytałeś ale przytoczę cytat:
Cytat:
Odznaki zasadniczo dzielą się na:

honorowe
pamiątkowe
naukowe
za sprawność

oraz:
Cytat:
Do mocowania służą:

szpilka
agrafka
motylek zatrzaskowy
śrubka z nakrętką

Button to według mnie błędne określenie, bardziej pasuje przypinka.
Button kojarzył mi się zawsze z bannerem w formie przycisku, może dlatego iż kiedyś zajmowałem się tworzeniem stron internetowych.

Wybierasz się za granicę? Pamiętaj się o mnie i przywieź mi papierosy.
Ostatnio zmieniony przez kemustek 2015-11-08, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 19:09   

Nie czytałem, ale właśnie czytam. :D W takim razie cytat przytoczony w pierwszym poście jest już obalony - odznaka może mieć charakter pamiątkowy. Szpilka! - uciekło mi słowo. Z tego co wiem, button z angielskiego to guzik lub po prostu przycisk. Nie wiem co to ma do obecnej definicji, ale tak się chyba już przyjęło. Przypinkę rozumiem znowu jako button albo pin, nie natomiast jako odznakę na zakrętkę - jakoś tak mi się to z tym kłuci.

Beatles 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:12   
  Rodzaj kolekcji: Płyty cd i dvd współczesne monetki-grosiki,figurki-szklane pieski, widokówki Wrocław, książki, modele okrętów i żaglowców w butelce, niestemplowane znaczki z całego świata z wizerunkiem The Beatles

A moim zdaniem odznaka to coś, co nie tylko wiąże się z tzw. blaszką na szpilce czy innym mocowaniu, ale odznaka plus imienna legitymacja do tejże. No bo co mi z tego, że zdobędę np. jakiś tam krzyż zasługi, skoro nie mam do niego potwierdzenia w postaci legitymacji? A już najfajniejsza jest taka odznaka z legitką, która mówi o mnie, a nie o panu Kowalskim.

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:21   

Tak się składa, że na uczelni mam pseudonim... Kowalski, od tego pingwina z Madagaskaru! :P Ale co do sedna sprawy, faktycznie bardzo mądre i trafne stwierdzenie, jestem jego wielkim zwolennikiem. Nie wiem czy kiedykolwiek pisałem o tym na forum, ale marzy mi się żyć tak, aby zostać odznaczonym Orderem Orła Białego oraz Medalem honorowego mieszkańca miasta Radomska. Takie tam małe marzenia. Wówczas będę mógł mówić, że to czym param się na co dzień nie poszło na marne, a moja "kolekcja" zostanie zwieńczona najlepszym z eksponatów.

Beatles 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:41   
  Rodzaj kolekcji: Płyty cd i dvd współczesne monetki-grosiki,figurki-szklane pieski, widokówki Wrocław, książki, modele okrętów i żaglowców w butelce, niestemplowane znaczki z całego świata z wizerunkiem The Beatles

Noooooo........... o Orle Białym juz nie marzę. Ale mam trochę takich "znaczków" - trzy krzyże zasługi (brązowy, srebrny i złoty), zasłuzonego dla pożarnictwa, zasłużonego dla TP S.A, dla KWK, dla miasta Warszawy..... i jeszcze kilkanaście innych. Wszystkie z legitymacjami.
A ostatnio zacząłem kolekcjonować imienne podziękowania od różnych firm (TVP, Domy Dziecka, WOŚP i takie tam.....).

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:43   

I wszystko dedykowane Tobie?!

Beatles 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:44   

Niestety tak. Dominik to oglądał.
Ostatnio zmieniony przez Beatles 2015-11-08, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  

MarcinW 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:47   

No to gorące gratulację, nic tylko pozazdrościć! Ciesze się, że znam takich ludzi jak Ty! :)

Beatles 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 22:59   

Cóż..... żadna moja zasługa. Przez te kilka lat które mam za sobą, starałem się jakoć pomóc tym którzy tego potrzebują w miarę swojej możliwosci. Mnie to niewiele kosztowało, a inni..... cóż..... inni żyją.

domimuseums 

Poland

Wysłany: 2015-11-08, 23:32   
  Rodzaj kolekcji: falerystyka - odznaki: pinsy, buttony, szpilki, agrafki, słupki z nakrętką i inne...

Potwierdzam - nie wiem czy wszystkie ale widziałem dużo odznak i odznaczeń u Marka jemu nadanych.

Moim skromnym zdaniem button to jest to samo co przypinka. U nas widzę zaczynają używać też określenia "badge" czyli odznaka na te okrągłe przypinki. Są już spolszczenia "bedż" lub "badzik".
Przypinki to rodzaj odznak ale faktycznie są to raczej odznaki pamiątkowe, okolicznościowe, dekoracyjne itp.
Spotkałem się też z określeniem przez pewnego falerystę (kolekcjonera odznak, znawcy) że przypinki pamiątkowe to oznaki a reszta to odznaki.

edit: dużo by o tym mówić... na zlocie będzie trochę czasu :-D
Zbieram odznaki/przypinki (pins, buttons, szpilki, agrafki) muzeów, skansenów, parków, obozów koncentracyjnych i miejsc gdzie są muzea, memoriałów, oceanariów, zoo, z Syrenką warszawską, naszywki z muzeów oraz piny Hard Rock Cafe. Odznak jest już 5 000 szt.
Jeśli posiadacie - proszę o kontakt!
Ostatnio zmieniony przez domimuseums 2015-11-08, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu